Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2001 - 16:24 Der er 4 kommentarer og
3 løsninger

Distribution

Hej!

Jeg vil gerne vide, om man _absolut_ skal
lave et installations program i VB til sine
programmer, for at man kan sikre sig at de
også kan køre på andre maskiner, end ens
egen?

Når man siger \"Make blbla.exe\" i VB, så
indkluderes de nødvendige filer jo ikke i .exe filen.

??
Avatar billede joern Nybegynder
13. marts 2001 - 16:42 #1
I wind98 findes runtimefilerne til VB5 og VB6 i \\windows\\system.  Så hvis dine programmer ikke bruges eksterne moduler OCX-filer eller lign, kan du nøjes med at distribuere program- og evt. datafiler.  Men det stiller lidt større krav til modtageren at oprette en mappe et passende sted, og få programmet ind under programmer i start-menuen.

Anvendes OCX-filer, skal modtageren instrueres om at disse skal lægges i \\windows\\system.  Og programmet bliver ikke registreret og ken dermed ikke fjernes med un-install.

m.v.h.  Jørn
Avatar billede cstern Nybegynder
13. marts 2001 - 17:04 #2
Man skal som minimum sørge for at VB standard-runtimefilen eksisterer på brugerens system, da den indeholde de basale funktioner som alle VB programmer benytter.
Men du behøver ikke at lave et installationsprogram. Men alt andet lige sparer du dig selv og brugeren for en del bøvl hvis du bruger pakke-troldmanden (Package and Deployment Wizard) som jo en inkluderet med VB.
Avatar billede berg Nybegynder
13. marts 2001 - 17:42 #3
Jeg plejer ikke at bruge \"Package and Deployment Wizard\", mest fordi jeg ofte benytter mig af eksterne filer (lyde, DB\'s) og jeg har svært ved at gennemskue hvor PaD wiz\'en gør af filerne, og om de i det hele taget er der. Jeg bruger derimod selvudpakkende zip filer, hvor jeg inkluderer de Dll og OCX filer som jeg enten kan se mangler på en anden \'puter eller som PaD wiz\'en siger skal bruges. Det skal nok passe der findes en eller anden \"fancy\" måde at ordne de probs jeg har haft, jeg har bare ikke fundet den. :)

.:Berg:.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2001 - 19:03 #4
cstern > Det vil altså sige, at når jeg laver
VB programmer, bliver de ikke kompileret 100%,
som hvis det var C++??

Det kunne man da godt synes var lidt dumt...
Avatar billede cstern Nybegynder
13. marts 2001 - 19:38 #5
christian-t: netop. Tilgengæld må man formode at selve programmerne bliver mindre, selvom de er \"full-blown\" windows apps.
Avatar billede Slettet bruger
13. marts 2001 - 19:41 #6
Okay, tak til alle for deres bidrag.
I får en bid af pointene hver!

Så bruger jeg bare troldmanden, som jeg ellers
også har gjort indtil videre...

Mvh. Christian
Avatar billede cstern Nybegynder
13. marts 2001 - 19:48 #7
thank-u
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester