30. november 2004 - 20:02Der er
9 kommentarer og 2 løsninger
Hvordan får jeg vist php koden på nettet eller i browseren
jeg prøver at lære noget php-kode og vil gerne se den på nettet. Jeg har adgang til en hjemmeside, hvor jeg kan øve mig, men hvordan får jeg kaldt åbnet filen. Jeg går ud fra, at jeg skal kalde den fx test.php4?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
som regel skal filen blot hedde .php som extension, og så virker det. Hvis du ellers er sikker på at du har adgang til at bruge php på det webhotel du bor på.
webhotellet giver adgang til at bruge php. Hvis siden hedder www.xyz.dk og min fil heddet test.php kan jeg så ikke se den ved at lave en sti: www.xyz.dk/test.php?
jo det burde du kunne. Start evt 'blødt' ved blot at omdøbe en htmlside du allerede har (med normal htmlkode i) fra .html til .php, den burde også blive vist ( på den måde er vi sikre på det ikke er den php kode du har skrevet der skaber et problem :-))
Jeg har ikke så meget plads på min pc lige nu, så linket venter jeg med til næste uge, hvor jeg så får en ny pc. Det lykkedes at få koden at se ude på nettet. Tak for hjælpen begge to!
Jakoba... Jeg har ikke hjulpet med brugerens problemer i dette spørgsmål. Jeg troede det handlede om at vise formatteret PHP-kode... Hvis jeg skal smide dig de 10 points, kan jeg oprette et spørgsmål med dem :) Kommentér
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.