Avatar billede sweepe Nybegynder
01. december 2004 - 16:16 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Problemer i installering af XP

Hej...

Har lige smidt XP ind igen med en XP SP2 CD jeg selv har lavet, (Lovligt) selvf. Da den så er færdig og kommer dertil hvor man skal skrive brugere Skriver jeg mit navn og trykker ok. Da den så starter op skal jeg nu angive kodeord. Jeg har endnu ikke været inde i XP og har overhovedet ikke skrevet et kodeord nogle steder. Hvordan sørensen kommer jeg ind på den? Er virkelig desparat!
Avatar billede kramxel Nybegynder
01. december 2004 - 16:55 #1
Prøv at trykke "enter"
Avatar billede janpo Nybegynder
01. december 2004 - 16:58 #2
Eller også laver du en bootbar CD ud fra.
http://home.eunet.no/~pnordahl/ntpasswd/

Den har jeg brugt med success på Win XP SP2 da jeg glemte mit administrator kodeord :-)
Avatar billede bjuhl Nybegynder
01. december 2004 - 17:40 #3
Når du står på XP login siden, trykker du ctrl+alt+del 2 gange og derefter skriver du administrator i bruger og blank password.
Avatar billede sweepe Nybegynder
01. december 2004 - 20:30 #4
Jeg havde ikke tålmodighed til at vente så "lang" tid, så formaterede og prøvede igen. Hverken enter eller Ctrl+alt+del virkede... Ellers tak!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester