Avatar billede fizz Nybegynder
05. december 2004 - 18:08 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Gemme som jpg

det er irreterende at man skal have en dll/ocx til at ligge sammen med sin .exe så derfor tænkte jeg om det kunne lade sige gøre at gemme sine billeder som jpg på en anden måde ????

svar og du er en skat ;-)
Avatar billede joern Nybegynder
05. december 2004 - 19:25 #1
Hej.

Du uddeler ros på forhånd.  De algoritmer der komprimerer bitmap til jpg kan næppe implementeres i et VB-program, der er vist ingen vej uden om et tilknyttet funktionsbibliotek.  Det er da heller ikke så slemt med en dll mere i system32, der ligger hundredevis i forvejen.
Når du evt. laver et installations-setup søger du bare for at den kommer med, så anbringes den korrekt og tilgængelig hos brugeren.

Hvis du vil se den lille prototype til skærmfangst jeg har lavet, efter at have fundet svaret på dit spørgsmål, så kan du hente projektet på http://jkfsoft.dk/pakker/prscr.zip
Jeg skal finde ud af hvordan man kan nøjes med det aktive vindue og evt. få markøren med - ligesom man kan i Paint Shop Pro (og andre).  De dér parametre 0,0,0 må kunne sættes til andre værdier.

M.v.h.  Jørn
Avatar billede fizz Nybegynder
06. december 2004 - 22:57 #2
hmm.... ikke det svar jeg håbede på... men tak for hjælpen anyway... lad os dele pointne så.. ;)
Avatar billede joern Nybegynder
07. december 2004 - 09:56 #3
Hej Fizz.

Kender du IrfanView?  Irfan har lavet et billedbehandlingsprogram, der stadig er gratis at bruge.  Det er ligesom PSP vokset gennem årene.  Senest har jeg brugt det til at resize 1000 jpg-billeder i ét hug (4 minutter).  Prøv at skrive til ham om denne sag.  http://www.irfanview.com

M.v.h.  Jørn
Avatar billede mcgoat Nybegynder
07. december 2004 - 09:59 #4
fandt (måske) noget her? 

Dim bmp As Bitmap
bmp = New Bitmap(32, 32)
Dim g As Graphics
g = Graphics.FromImage(bmp)
g.FillRectangle(Brushes.Blue, 0, 0, 32, 32)
g.DrawRectangle(Pens.Aqua, 3, 4, 10, 8)
bmp.Save("d:\Temp\pic.jpg",System.Drawing.Imaging.ImageFormat.Jpeg)
Avatar billede mcgoat Nybegynder
07. december 2004 - 10:04 #6
joern??? hvorfor skal han skrive til irfanview ang et VisualBasic programmeringsspørgsmål?
Avatar billede joern Nybegynder
07. december 2004 - 11:06 #7
Jamen mcgoat, det var da godt du kom på banen.

Spørgsmålet, som jeg ser det, drejer sig om hvorvidt der skal anvendes en DLL-fil eller om koden til at komprimere til jpg skal indeholdes i VB-kildeteksten.
Man kunne spørge Irfan Siljan hvad han har gjort.  jeg ville bruge en dll.

M.v.h.  Jørn
Avatar billede mcgoat Nybegynder
07. december 2004 - 12:25 #8
yep... jeg er også mere tilhænger af dll, men det var jo fordi at han syntes det er irriterende at der skal ligge en dll/ocx sammen med... så som jeg ser det vil han have det implementeret i koden.
Avatar billede skwat Praktikant
07. december 2004 - 23:21 #9
mcgoat, hvorfor kommentere du at en svare i vest, når du selv snakker i .NET, og så i en vb katagori?
Avatar billede fizz Nybegynder
26. december 2004 - 23:53 #10
skrid... joern er min ven
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester