Avatar billede x-pander Nybegynder
13. december 2004 - 16:22 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Skal bruge et rundt skakbræt.

Hej.

Jeg sidder med et skak-projekt i 3D. Jeg har prøvet alt hvad min viden strækker til i max for at få et skak-ternet materiale til at blive rundt, men uden held. Heller ingen herinde vidste hvordan man gjorde, så nu skal jeg bare bruge et skakternet billede i god opløsning og self. kvadratisk. Såsom 1024x1024 el.lign. Det skal gerne kunne "holde til" at blive set tæt på, så større opløsning gør ikke noget.

Hvad jeg helt præcist skal bruge er et rundt billede af et skakbræt der er deformeret til en cirkel. Så skakternene er abstrakte og ikke lige store. Jeg havde forestillet mig noget lignende 8x8 felter derformeret til en cirkel i f.eks. PSP.

Jeg ligger ikke inde med PSP, kun photoshop og det aner jeg intet om, så hvis du kan hjælpe er pointene dine.
Avatar billede x-pander Nybegynder
13. december 2004 - 16:59 #1
Okay...
Avatar billede x-pander Nybegynder
13. december 2004 - 16:59 #2
j
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester