05. januar 2005 - 20:50Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til PHP Login Script.
Hej. Jeg er næsten lige begyndt på PHP, og jeg har siddet og rodet lidt med et login script. Jeg har lånt en bog hvor php bliver gennemgået og for bare at prøve at lave et login har jeg bare skrevet koedn af efter bogen. men den vil ikke vise noget når man vil logge ind, så ville blive meget glade hvis i kunne finde fejlen.
"Det skal siges der er skrevet af efter bogen så det er ikke mig der har valgt en hemmelig kage :P"
Jeps... Den form <form hvor man indtaster koden i tekstfeltet <INPUT TYPE=PASSWORD NAME=indtastet_kodeord>
Den variabel der sendes over hedder indtastet_kodeord og før i tiden kunne man bare benytte den ved at skrive $indtastet_kodeord, men det gav nogle sikkerhedsmæssige problemer (mest pga. uoverskuelig kode, hvor folk glemte at validere de data der kommer fra brugerne), så nu skal man altså bruge $_POST["indtastet_kodeord"] i stedet. Eller $_GET["indtastet_kodeord"] hvis det er en variabel der kommer fra adresselinien.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.