Avatar billede reginho Nybegynder
06. januar 2005 - 21:27 Der er 1 løsning

installere php scriptet getID3() på server?

Hej

Jeg arbejder med typo3 som er et php baseret CMS. Jeg vil lave en playliste som jeg skal have på en hjemmeside jeg er ved at lave. Problemet er at jeg i dokumentationen for min playliste får at vide at jeg skal installere getID3:

(If you are using the extension under windows, please download the necessary helper applications from http://sourceforge.net/projects/getid3.)

Endvidere står der også:
This extension is based on the getID3() scripts (http://getid3.sourceforge.net).

Playlists consisting of several MP3 (or other audio files) can be defined and displayed on the website. Track information is extracted automatically. In the moment title, artist, playtime and bitrate are supported, extending this list with further attributes provided by getID3() is easy.


Hele dokumentationen kan ses her:
http://typo3.org/documentation/document-library/eu_playlists/

Problemet er at jeg ikke ved hvor og hvordan filerne skal installeres. Er der en eller anden som kender lidt til php som kan hjælpe mig??

På forhånd tak.

/Reginho
Avatar billede reginho Nybegynder
18. januar 2005 - 00:30 #1
tja.. den var også svær.. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester