07. januar 2005 - 15:07Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Valve, lovligt gebyr? (HL)
Jeg har, godtnok en lille årrække tilbage, købt et half-life spil. En CD rom med Half-Life og dertilhørende CD-key.
I langt tid, har jeg nu lagt spillet væk, nu ville jeg så gang igen, og programmet Steam bliver nærmest et "krav" for igen at kunne spille Half-Life/CS... hvilket som sådan også er fint nok. Men den siger en anden benytter sig af min CD-key, i sin account.
Citat fra ovenstående adressse: You will need to mail us the following items to reset CD-Key - The original printed CD-Key. This must include the original packaging the CD-Key was printed on (e.g. the CD jewel case). No copies, photos or scans will be accepted. - The original CD for the Valve product (NOTE: DO NOT SEND HALF-LIFE 2 CDS ONLY SEND THE CDKEY!) - Your email address and mailing address. - The Steam Account Name that you want the CD-Key assigned to. - $10.00 (US Dollars). Only money orders or a bank cashier check will be accepted.
De vil altså pålægge mig et ekstra gebyr, er det lovligt at pålægge folk et gebyr, for fortsat at kunne spille det tidligere betalte spil?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
nu kan danske regler nok ikke helt sammenlignes med regler fra andre lande - men jeg er ret sikker på, at så længe det er oplyst det koster et gebyr er det helt lovligt.
der er efter min mening intet at klage over - så længe der gøres opmærksom på at gebyret tages er der ikke noget at komme efter. Desuden skal man også lægge meget mærke til at det jo ikke er et dansk firma, så var det fx i DK ulovligt at opkræve gebyrer ville det jo ikke gælde her - der gælder de regler der gør sig gældende i det pågældende land og de kan jo være helt anderledes.
Desuden er det som valve kræver penge for jo ikke noget der kræves for at spillet kan spilles i første omgang - det skyldes enten en ulovlighed som der desværre ikke kan gøres så meget ved eller også skyldes det at køberen har været tankeløs ved enten at smide oplysninger væk eller ikke have passet nok på sine oplysninger. De kunne være ligeglade og ikke tilbyde servicen - men de tilbyder det altså som en service og det vil jeg mene man skal være glad for.
popsy>> Det er vil netop derfor de vil have min key tilsendt i fysisk form, hvilket jeg har det fint med... men min foragelse er de 10$, ikke et stort beløb, men spillet bliver jo næsten dobbelt så dyrt.. hvis valve var lumske, kunne de jo bare have oprettet en bruger pr. cd-key, så ville alle tro, at key-en de købte, skulle registreres om. Og så for valve lige lidt ekstra penge, samt lidt ekstra information om brugeren og større sikkerhed.
Ser at folk ikke er helt enige, så ser lige om, der ikke kommer lidt mere for og imod, eller lig bare et svar, så acceptere jeg dem som har svaret..
cautoo> Jeg kan udemærket følge dig i at et er træls at skulle give et gebyr for noget man allerede en gang har betalt for.
Men ser du det fra Valves side, så kunne du jo akurat lige så godt have udleveret din key til en kammerat, uanset om du sender bevis for at det er din til dem :)
Og et eller andet sted, så har de da en udgift på at udskifte folks keys, der skal jo trods alt være en til at besvare mails, checke de beviser man sender, samt tilbagesende den nye key.
Hvis jeg var dig, så gad jeg ikke engang besværet med det, Halflife ligger stadig på 99 kr de fleste steder, og det kræver kun en tur i Bilka eller lignende :)
keysersoze>> 1. del... NEJ, det er ikke det pågældene lands regler der gælder, men reglerne for salg af varer i det land man sælger, ellers kan den danske bruger jo ikke vide sig sikker på de udenlandske varer i danske butikker. Bare fordi det er lovligt for et hash-firma at sælge hash i et u-land, må de ikke sælge det i DK (lidt off-topic, men ex. på at det ER de danske regler som gælder)
2. Ja, netop derfor kræver de man sender et brev, hvilket må være noget man lever med i dette århundrede hvor meget kriminalitet står til, men stadig at give brugeren gebyr fordi det er muligt, at lave en "CD key generator" og den vej igennem skaffe andre folks keys, er måske ikke helt efter bogen, efter min opfattelse.
popsy>> Jeg har hverken resourcer eller lyst at gøre noget stort ud af det, starter et spørgetopic, fordi jeg synes det lyder ulovligt, nærmest at kræve ekstragebyrer
cautoo >> valve sælger jo ikke i DK - de sælger i UK eller US eller hvor de nu end er placeret. Internettet gør det så bare muligt at sælge i andre lande end hvor køberen er placeret - men bare fordi en dansker køber i en udenlandsk butik ændrer det nu ikke på hvorfra reglerne skal taget. Først den dag valve laver en hjemmeside målrettet til det danske marked etc så gælder dansk lov. En dansk hjemmeside der sælger til det danske marked er jo også ene og alene underlagt dansk lov uanset hvem der så en køber - køber en sydafrikaner så pludselig i den danske shop så er det ikke lige pludselig de sydafrikanske regler det gælder - det er stadig de danske.
mht gebyr-problematikken - har du nogensinde rejst med tog? hvis du glemmer eller "glemmer" at købe en billet før du stiger på toget kan du sagtens købe den i toget - dette koster så bare et gebyr på 40 kroner. Dette gebyr er lovligt ene og alene fordi der bliver skiltet med det næsten over det hele - om gebyret så skyldes et køb, om det kommer på ved en ombytning eller whatever så er det lovligt (dansk lov) så længe det skiltes med det og det gør valve her. Reglerne kan som sagt være anderledes i det pågældende land (selvom du er dansker og bestiller/betaler/køber fra DK så gælder altså stadig deres lov) - men så er deet dit "problem" som kunde at undersøge landets regler på det område.
Synes godt om
Slettet bruger
08. januar 2005 - 12:57#11
Dette er klart noget andet, hvad vis en person har brugt en key generator til at finde keyen, og så spiller på vedkommendes bekostning, er det så stadig personens ansvar?
nej - det er det klart nok ikke. Der er bare flere problemer i det; først og fremmest har valve længe sagt at der ikke findes keygens til deres produkter og har de endelig skiftet mening, hvordan beviser man det så - det er jo desværre umuligt!
Jeg har selv haft problemer med mit HL/CS - om det skyldes uforsigtighed eller en keygen ved jeg ikke, men efter i lang tid ikke at have spillet og pludselig igen ville var jeg banned overalt. Jeg tog kontakt til dem og de ville ingenting gøre uden gebyr og alt muligt - og så var det alligevel billigere at købe spillet på nyt... fik det bare aldrig gjort. Efter Steam så kom blev i hvert fald jeg unbanned igen (selvom det først var planlagt til engang i 2006 vistnok) så det var fint nok - men i den forbindelse undersøgte jeg i hvert fald en masse, og der er bare ikke noget at gøre - og de er også i deres gode ret til det.
Selvfølgelig er det en irriterende situation at stå i som kunde - men ellers ville det bare være alt for let at snyde valve.
anyway - ja, det er dit eget ansvar hvis en anden bruger benytter din key fundet vha en keygenerator. Ikke fordi du har gjort noget forkert eller du havde kunnet gøre noget for at forhindre det - men udelukkende fordi det er umuligt at påvise andet :(
keyser..> 1. Den er købt i Fona.. de skal overholde danske regler, da de er fysisk tilstede i DK. 2. Jeg synes ikke man kan sammenligne det med et tog, da der er tale om, at man selv "snyder", det eneste jeg har gjort, er at finde min gamle key frem, og undret mig så over, at man pludselig kan kræve ekstragebyr for det allerede købte spil. bilingual >> Jae, det var egentlig mit spg. og hvor vidt det er lovligt at gøre, for i teorien, som tidligere nævnt, kunne de jo bare oprette brugere der har key'sne efterhånden som de bliver oprettet, så ville de få gebyrer på ALLE deres solgte spil.
keyser..2>> Synes ellers jeg hørte meget om keygen programmer dengang før steam, og key'sne er jo de samme... men lyder da bare lidt underligt, at det er egen ansvar ikke?
Du kan tro det du vil - men nej, de er IKKE underlagt de danske regler på det område. Ja, du kan købe spillet fysisk i DK men først og fremmest er det gennem en distrubitør som for så vidt ikke har noget med valve at gøre - derudover er den service du benytter dig af noget der kommer ud over det egentlige produktkøb og derfor er det kun selve købet der er på danske hænder. Den ekstra service ydes ene og alene af valve selv som er lokaliseret et andet sted - en forretning kan umuligt pr automatik overholde alle landes regler bare fordi man ligger online (forestil dig et eller andet u-land der sagde at der til ethvert køb skulle følge en bil med som gave!! Enhver ville jo gå fallit så!)
Hvis du kunne gå ned i Fona og få dem til at ordne dit problem var det klart at det skulle ske under de danske regler - men det er jo ikke det du gør og derfor er det det pågældende lands regler der er gældende da det ekstra-køb du sådan set foretager er en online service der ikke er specifikt rettet til det danske marked. Kunne du endelig få problemet løst i Fona ville de højst sandsynligt kræve et gebyr tilsvarende det Valve kræver.
Grunden til min sammenligning med tog var selve gebyr-politikken - ikke købet. Det eneste jeg ville frem til var, at så længe der i DK gøres opmærksom på at en bestemt service koster penge i gebyr så er det lovligt - og reglerne er højst sandsynligt det samme de fleste andre steder.
Mht keygens - jeg sagde ikke at de ikke fandtes, kun at valve benægtede deres kendskab og dermed (set fra deres synspunkt) kunne en key kun skaffes hvis ejeren af en key var uforsigtig med den. Men selvom de ved der fandtes en keygen, hvordan ville du så over for dem bevise at den var stjålet med hjælp fra sådan en og ikke at du bare havde solgt spillet videre og bare skrev til dem for gratis at få et nyt spil? det er umuligt. Jeg er enig med dig i at det er unfair da man jo intet kan gøre for at sikre sig imod det - men det er en kold og kontant verden vi lever i.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.