Avatar billede Slettet bruger
09. januar 2005 - 17:56 Der er 5 kommentarer

upload af billedfiler ved multi-selection

Hey

jeg sidder og roder lidt med et upload script. mit problem er, at der skal være mulighed for, at der kan uploades mange filer ad gangen. hvordan kan jeg lave et browse-vindue med mulighed for multiselection i en simpel <form> ?

Andre forslag til hvordan jeg kan lave et script, der på en nem måde uploader mange ad gangen er velkomne. jeg bruger mysql database som billederne skal lægges ind i.

/Mikkel
Avatar billede googolplex Novice
09. januar 2005 - 18:13 #1
Nope, så skal du bruge en Java Applet, eneste mulighed er at lave flere <input type="file" />
Avatar billede trajkovski Nybegynder
09. januar 2005 - 18:21 #2
Rettelse: Der bruges ikke en mysql database til at lagre billederne i. Det er kun billedfilens navn, der bliver lagret deri.
Avatar billede nyp Nybegynder
09. januar 2005 - 20:18 #3
Der findes en activeX 'XUpload.ocx' component som kan gøre det dog kun i ie4.0+ men der skal vist licens til for at den må bruges.
Avatar billede alvion Nybegynder
10. januar 2005 - 07:06 #4
Den samme komponent findes som Java Applett og kan dermed bruges i de fleste browsere/platforme. Den hedder JUpload (samme firma).

Links til begge:
http://www.aspupload.com/jupload.html
http://www.aspupload.com/xupload.html

(og nej: de kræver IKKE at du bruger ASP - de fungerer fint med PHP)
Avatar billede nyp Nybegynder
10. januar 2005 - 12:10 #5
http://jupload.biz/

Har også en Java Applett som må bruges til ikke kommerciel brug, der er bl.a. php eksempel
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester