12. januar 2005 - 04:29Der er
1 kommentar og 1 løsning
Norton Ghost 2003
Hej, skal til at lave et image af min harddisk med Norton Ghost 2003 men Norton Ghost 2003 kan ikk finde harddiskene fordi de er krypteret med DriveCrypt Pluspack. Når computer genstarter efter backup wizard i Norton Ghost 2003 så står der at styresystem mangler. Og fra bootdisken kan den også kun læse floppydrevet og cd-brænder.
Ifølge DriveCrypts hjemmeside er der ingen problemer med at bruge Norton Ghost.
Jeg kan heller ikke se min eksterne harddisk i Ghost 2003, men har læst, at der findes drivere, der gør det muligt.
Ghost starter op PC-dos. Mine drev er formateret med ntfs, operativsystemet er XP pro SP2 og den ekterne hardisdisk hedder Mobile Disk med 160 GB`størrelse
Hvis nogen kender til de drivere vil jeg meget gerne høre om det
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.