18. januar 2005 - 09:24Der er
1 kommentar og 1 løsning
hvordan gør man sådan man kan ændre picture boxen i programmet?
jeg har et problem, med at få den sat op så jeg kan ændre picture boxen størelse når jeg kører programmet jeg har skrevet. hvordan gør jeg? er der en kode jeg skal bruge, og vis der er hvad er den så?
Hvis din picturebox hedder Picture1, så copy-paste følgende kode, kør programmet og klik på pictureboxen
Private Sub Picture1_Click() Dim intL As Integer Dim intH As Integer intL = InputBox("Hvor lang skal den være (fx. 1000)", , "1000") intH = InputBox("Hvor høj skal den være (fx. 1200)", , "1200") Picture1.Width = intL Picture1.Height = intH
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.