Avatar billede dix Nybegynder
01. februar 2005 - 14:08 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Problemer i bootmenuen

Jeg har to harddiske, hvoraf den primære er partitioneret til c: og d: og den secondære på e:\(ikke partioneret). Efter en formatering af den secondære får jeg pludselig flg. meddelelse i boot'en: "Sec Master Hard disk: S.M.A.R.T Status BAD, Backup & replace. Press F1 to resume"
Nu skal jeg altså trykke på F1 for at komme videre i teksten og når jeg gør det, læser den også Win XP ind uden problemer, men hvordan kommer jeg af med den meddelelse? Når jeg kigger i disk manager, står alle drev som "Healthy" og jeg kan ikke finde nogen problemer nogen steder?? Jeg er ikke rutineret i bios og piller ikke uden hjælp:)
Avatar billede trold1 Nybegynder
01. februar 2005 - 14:21 #1
Det skal du ikke slå fra. Din HD er ved at stå af, så red hvad du kan og få fat i en ny.

SMART er et system indbygget i HD så den holder øje med sig selv. Når den melder at den har det dårligt så er der noget om snakken. Den går ned før eller senere.

Hvis du endelig vil, hvilket jeg ikke anbefaler, så kan du slå SMART fra ved at gå i BIOS og under Advanced BIOS features finde punktet SMART
Avatar billede Slettet bruger
01. februar 2005 - 15:54 #2
Prøv at slette partitionen på din sekundære harddisk - opret ny partition og formatter så tror jeg det hjælper
Avatar billede dix Nybegynder
01. februar 2005 - 16:32 #3
Jeg vælger at redde hvad jeg kan og får fat i en ny - tak for hjælpen!
Avatar billede trold1 Nybegynder
01. februar 2005 - 18:26 #4
Jamen velbekomme. Godt man kunne hjælpe og det bliver værdsat.
Avatar billede foodear Praktikant
10. februar 2005 - 15:01 #5
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester