Avatar billede mandunderbord Nybegynder
07. februar 2005 - 19:44 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Fjernelse af ikke eksisterende netværkskort fra hardwarekonfig.

Jeg har flyttet en systemdisk fra en ældre pentiumII maskine til en anden, uden at installere WinXP påny. Der er imidlertid ikke samme netværkskort i de to maskiner. Jeg vil nu gerne køre med fast Ip-adresse, da maskinen bruges som web-server. Men ved forsøg på at anvende faste IP-adresse, som var anvendt i den tidligere maskine, fås følgende advarsel: "IP-adressen 10.0.0.101, er allerede tildelt netværkskortet ...  ...vises ikke i mappen Netværksforbindelser, fordi kortet ikke findes i computeren, eller er et ældre kort, der ikke fungerer...".
Det giver åbenbart problemer med at få maskinen til at køre på mit lokale netværk. Kan nogen hjælpe mig med en vejldning til at få slettet dette netværkskort fra hardwarekonfigurationen, eller en metode til at få systemet provokeret til at lave en ny hardwarekonfiguration?
Avatar billede majsmarken Nybegynder
07. februar 2005 - 19:48 #1
Hvad med at kikke i [Enhedshåndteringen] - og smide den ud derfra ?
Avatar billede Slettet bruger
07. februar 2005 - 20:10 #2
Klik Start >Kør, tast cmd, klik Ok.
Kør denne komando: set devmgr_show_nonpresent_devices=1
Kør denne komando: start devmgmt.msc
Menuen Vis >Vis skjulte enheder.
:-)
Avatar billede mandunderbord Nybegynder
25. februar 2005 - 16:18 #3
mange tak tpo
undskyld at du ikke har fået dine points endnu.
Bare lav et svar så får du dem.
M.V.H. mandunderbord
Avatar billede Slettet bruger
25. februar 2005 - 18:17 #4
Du kan ikke give point, når jeg kun har lagt en kommentar. Jeg kan forstå at det virkede, så hermed et svar.
:-)
Avatar billede mandunderbord Nybegynder
25. februar 2005 - 20:22 #5
Kan du ikke lave et svar så du kan få dem?
Jeg kan nemlig ikke give dig points for en kommentar.
Husk at marker Svar i stedet for Kommentar i højre side af panelet her på siden.
Og mange tak for hjælpen! :D
M.V.H. Mandunderbord
Avatar billede Slettet bruger
25. februar 2005 - 22:00 #6
:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester