Avatar billede the_wannabe Nybegynder
08. februar 2005 - 22:34 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Password policy i 2003

Hej hvis jeg generelt for domænet vil have en forholds vis slap password politik og denne styres fra default domain policy men på en OU "længere" nede ønsker at stulle højere krav til passwordsne hvordan gør jeg så det. Jeg har prøvet at lave en ny policy på den pågældende OU det virkede ikke. Jeg kan sq aldrig huske hvordan det er de bliver arvet ned gennem.

the_wannabe
Avatar billede bjuhl Nybegynder
09. februar 2005 - 12:27 #1
Hvis du kigger  på den pågældene OU's Politiker, så er det rækkefølgen der bestemmer. Dvs. hvis din politik skal vinde over default, så skal den stå ovenover den default i listen.
Avatar billede the_wannabe Nybegynder
09. februar 2005 - 21:52 #2
ok tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester