10. februar 2005 - 16:50Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Mail server til 2003 server
Hejsa,
Lige nu køre jeg med Kerio MailServer på min win 2003 server. Men jeg er mega træt af den webmail funktion som er indbygget. Den kan bla. ikke vise HTML mails mm..
Nogle af jer som kan anbefale en god mail server ? Så vil jeg nemlig afinstallere Kerio MailServer og ligge en ny på ;)
vedkomne spørger om hvilken mailserver denne skal benytte på en Win2k3 server, da vil jeg da klart anbefale exchange 2003, da den er fremragende... (intet mindre)
Men det er da klart, at hvis det skal koste ingenting, kan vedkomne jo ikke vælge Exchange 2003... Men det skriver denne jo som sådan ikke noget om! ;-)
Fair nok ville bare lige pointere det. ...men helt enig Exchange er fremragende.
Desuden kan det jo betale sig at købe Windows 2003 Server SBS, da den indeholder Exchange 2003, og koster under det halve....med mindre man har så store behov at begrænsningerne i SBS bliver et problem.
--> holmus Om det koster penge betyder ikke så meget.. Men jeg vil ikke bruge Exchange... Den kan jeg ikke lide... har før prøvet den, men jeg syntes ikke så godt om den.
MailEnable lyder derimod helt fin... den kigger jeg lige lidt nærmere på ;)
Nu ved jeg godt Exchange nok er den bedste mail server, så jeg vælger nok den alligevel... Er den nem at installere ? Er der noget jeg skal være opmærksom på ? Skal jeg selv opsætte DNS Server ? Eller kan jeg bruge "huset" DNS server ?
Lotus Domino... Må jeg da lige... Nu har jeg aldrig kendt magen...
Nå, men Exchange, for at du kan installere en Exchange skal du have en IIS på din maskine, som også har installeret SMTP og NNTP. Men derfra er det ganske simpelt at installere.
Du kan sagtens bruge "husets" DNS server! Der ligger nogle ganske fine whitepapers desangående på Microsoft's hjemmesider.. (både om installation og konfiguration)...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.