10. februar 2005 - 20:22Der er
28 kommentarer og 2 løsninger
Active Directory (logon problem)
Hej Jeg har lige sat en 2003 server(Engelsk) op, med AD, DNS og DHCP
gået ind i AD og lavet en bruger client1.
serveren hedder romarong.net DNS hedder DCSERVER.ROMARONG netbios er DCSERVER
jeg prøver så at få min XP pro (dansk) til at bliver medlem af serveren.
trykker på skift i egenskab for system (computer navn) skriver DCSERVER i medlem af domaine. og der kommer så en boks frem jeg skriver client1 og dens password.....men den kan ikke finde den bruger. Jeg skriver så administrator og password, og det siger den er ok, men jeg skal genstarte. når jeg har genstartet og jeg prøvet at komme på domain DCSERVER skriver den at det ikke er tilgengeligt.
ok....og hvad er så løsningen........det er jo serveren der er DHCP, så den får af serveren, jeg har sat dns ip til 127.0.0.1 på serveren. når jeg starter op på XP (med alm bruger), så har den den alle de ting den skal have ved en ipconfig /all
det er IKKE 127.0.0.1 du skal bruge som IP til din DNS, men derimod den ip som netkotet som sidder mod dine klienter har (der er ingen maskiner udover din server selv der kan se 127.0.0.1), så har dit netkort til lan siden ip 192.168.0.1 som ip er det denne IP, dine klienter skal have som DNS server.
har du prøvet at skrive DCSERVER.ROMARONG i stedet for DCSERVER evt så prøv at lave et nyt scope uden wins server.
Ellers enig med scream brille din dns server ekal pege på ip'en på netkortet.Har du husket i reveres lookup zone, at lave en pointer der peger på dit netkorts ip adresse?
Jo det kan du, men serveren skal altid have statisk ip. I konfigureringen af DHCP serveren skal du jo pege på en DNS server, og det skal være ipadressen på serveren.
min server har ip 192168.1.2, 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 dns 127.0.0.1 Der er ikke internet på. det hele 2 server og 8 clienter skal kører med en mssql server og et software program som håndtere forsendelser. jeg snakker om en client med at få ip automatisk. skulle den ikke kunne det?
men ellers har jeg prøvet med 192.168.1.10, 255.255.255.0, 192.168.1.1 og dns 127.0.0.1 som så har været en fejl
Ja så er det jo tydeligt at når du søger domainet, sker det på 127.0.0.1 dit lokale netkort, og ikke i din dns på 192.168.1.10
For sjov kunne du prøve at sætte de rigtige ip nr. ind mauelt på dit klient netkort, så vil jeg tro det virker, og så er det jo bare at rette dns adressen 127.0.0.1 til 192.168.1.10 på din dhcp server
lige et lille problem mere, hvis I gider/har tid. Nu er server nummer 2 oppe at kører, og nu skal jeg have den til at være backup af den anden, skal jeg så kalde den det samme (computernavn, dns navn og netbios navn) eller hvad? den skal kunne overtage funktionerne hvis den anden dør. p.s kan man se hvilken pc'er der er loget på serveren nogle steder (ud over net view i en command boks)?
Det du skal gøre er at kalde den f.eks DCSERVER01 og melde den ind i domænet (fuldstændig som det var en workstation), derefter skriver du i kør dcpromo, og trykker på enter, på den måde sættes den op som endnu en domain controller, og DNS og AD replikeres automatisk. (du skal selvfølgelig ikke vælge at den skal være domain controller for en ny forrest, men for det eksisterende domain)
dhcp skal du kun have en af, ellers vil de konflikte, den burde nu også have spurgt om du ville installere DNS, gå ind i configure server, installer DNS og den vil så replikere sig (du skal installere den som sekundær for zonen), derefter retter du de informationer i din DHCP server, så primær DNS server er server 1 (altså den første server du installerede, og sekundær er den du lige har installeret)
ok 2 ting Hvis server 1 går ned, så tager server 2 over, skal jeg så i dns (ip) på server 2 skrive server 1's ip altså 192.168.1.2 og som alternativ sig selv 192.168.1.4 ?
Har jeg overhoved brug for DHCP, når alle maskinerne for fast ip?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.