11. februar 2005 - 23:15Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Computeren genstarter bare eller sætter sig fast!
Hej..!
Jeg spurgte for et stykke tid siden om, hvorfor min computer satte sig fast eller genstartede nogle gange uden grund..! Jeg fik afvide jeg skulle slå noget fra inde i denne computer, så den ikke genstartede..!
Det gør den stadigvæk..!!!!
Jeg har haft formateret den, installeret windows xp igen og hentet ALLE opdateringer, men den bliver ved med at genstarte..!
Jeg købte et nyt kabinet for et stykke tid siden der er moddet rimlig meget, det begyndte lige efter den var kommet derover i..!
Hvad kan der være galt?? Det er mega træls, f.eks her i eftermiddags lod jeg computeren stå mens jeg så tv, så satte den sig fast..! Så genstartede jeg den, og så videre i tvet, så satte den sig fast igen..!
Lidt efter prøvede jeg at spille GTA Vice city, så genstartede den bare..!
Naa ...hvis det er Sasser får du et advarsel om at windows lukkes ned om 60 sekunder, box op, men det skader bestemt ikke at scanne din PC igennem.
Det tyder mere på en hardwarefejl, og når den opstår på den måde du beskriver er det sikkert et varmeproblem. Nu skriver du "moddet rimelig meget" hvad dækker det ?? - har du skiftet CPU køler eller måske haft den afmonteret ?? - hvad med grafikkortet, har du "moddet" det, og i så fald hvordan ??
Hvad med din strømforsyning, er det den fra det gamle kabinet ?? - hvor mange watt er den på ??
Nej det er en ny strøm forsysning der fulgte med kabinettet, for den jeg havde var alt for lille..! Der sidder en blæser på siden af kabinettet og i toppen af kabinettet + køleren på grafikkortet og på cpu'en..! Nej jeg har ikke haft rørt CPU'en, da jeg ikke rigtigt har noget kølepasta pt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.