Avatar billede htmlkongen Novice
21. februar 2005 - 10:30 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

EU Mønten?

Læste lige dette link:

http://www.aigis.dk/forum/oemu.html

Hvornår tror du at der kommer en afstemning igen hvor vi skal stemme om EU Mønten? - og hvad siger meningsmålingerne egentlig?
Avatar billede lonepeter Novice
21. februar 2005 - 10:43 #1
Det er da et old-gammelt link du har fundet der... ;-)

Jeg tror at der kommer en afstemning inden så længe, inden for de næste par år i hvert tilfælle for regeringen har nok ikke lyst til at lægge den tæt på et valg hvis nu at det skulle risikere at blive et nej igen...
Avatar billede james_t_dk Juniormester
21. februar 2005 - 11:24 #2
Der kommer ikke en ny afstemning.

Euroen er en godt stabil valuta, den kan vi også lige så godt benytte her hjemme
Avatar billede htmlkongen Novice
21. februar 2005 - 12:17 #3
Lonepeter>> Hehe ja det er det , men mon ikke de stadig mener det de enkelte personer ;) Hehe...

Men må de egentlige udskrive valg igen om Mønten? Så er det 3. gang på 10 år? Det er da ikke at respektere demokratiets svar på afstemmelsen sidste gang?
Avatar billede belle Nybegynder
21. februar 2005 - 12:53 #4
htmlkongen: "Det er da ikke at respektere demokratiets svar på afstemmelsen sidste gang?"

JEg vil mene det er omvendt. at demokratiet ikke bliver respekteret hvis der ikke bliver udskrevet valg igen om et bestemt emne. folket kan jo have ændret mening
Avatar billede lonepeter Novice
21. februar 2005 - 17:24 #5
> htmlkongen & belle

Det er jo lidt et spørgsmål om hvordan man ser på det ikk. Jeg kan egentligt godt forstå htmlkongens argumentation, for havde vi nu stemt ja første gang havde de jo nok ikke holdt to afstemninger mere bare for at være sikre på at vi nu også mente det.

På den anden side så ville det jo heller ikke være en særlig smart situation hvis man kun holdte en afstemning og befolkningen derefter skiftede mening og det så bare var ærgerligt... :-)

Personligt er det mig komplet ubegribeligt at folk stemte nej, men det er jo op til folk selv...
Avatar billede htmlkongen Novice
22. februar 2005 - 08:14 #6
Belle>> Tja - kan egentlig ikke godt se det, men det virker bare mærkeligt at man egentlig bare kan blive ved til det modsatte resultat kommer.. Det undrede mig bare ;)

James_t_dk>> Hvordan ved du at der ikke kommer en ny?

Er der egentlig nogle meningsmålinger et sted?
Avatar billede james_t_dk Juniormester
22. februar 2005 - 10:10 #7
Jeg er ret så sikker på at der ikke bliver flere afstemninger om det område. Bla. fordi partierne ikke vil beskyldes for ikke at respektere en demokratisk afstemning eller tre.

Det er desuden synd. For euroen er en smart ting. Specielt hvis man tager på tur gennem europa..... Du skal kun veksle en gang og ikke flere.

Før var der jo D-Mark, Lire, Shilling, Franc, og tre forskellige slags kroner. I dag er der vel ikke en gang sloty (polen) mere. Desværre er der stadig danske kroner og engelske pund. Samt dem der er uden for Norske kroner og switzer franc. Det er noget mere overskueligt at tage på bil tur gennem europa.
Avatar billede lonepeter Novice
22. februar 2005 - 10:26 #8
Jeg er nu temlig sikker på at der nok skal komme endnu en afstemning inden for kort tid, der er simpelthen for store interesser på spil ved at vi står uden for fællesskabet på dette punkt. Det med at det er smart med ens valuta når man er på ferie er jo kun en meget lille del af det.

Iøvrigt står alle de nye EU lande endnu uden for den fælles valuta.

Som sagt er jeg fuldstændig sikker på at der kommer endnu en afstemning og jeg er også fuldstændig sikker på at vi nok skal komme med på mønten.

Jeg tror ikke at andelen af nej-sigere blandt unge mennesker er ret stor, jeg tror den er størst blandt ældre mennesker, og ældre mennesker har det jo med at dø med tiden... :-)
Avatar billede htmlkongen Novice
22. februar 2005 - 10:40 #9
James>> Hehe ja, men hvis man endelig vil ha det let hvad angår valuta så kan man jo bare ha' et Mastercard ;) - så er den pot vidst ude ;)

Lonepeter>> Hehe ja det kan være...  Tror faktisk at unge mennesker (størstedelen) er nej sigere - men ved det ikke. Leder lige efter en meningsmåling ;)
Avatar billede lonepeter Novice
22. februar 2005 - 10:47 #10
htmlkongen, gå ind på www.gallup.dk og søg på euro så vil du vist kunne få styret dine lyster i den retning for en tid... :-)

Så vidt jeg lige har kunne se er det første der kommer frem det ældste...
Avatar billede htmlkongen Novice
22. februar 2005 - 10:54 #11
Tja desværre er de for gamle ... :) leder lige videre ;) - smider linket hvis jeg finder det :D
Avatar billede htmlkongen Novice
22. februar 2005 - 11:01 #12
Hmm. Synes ikke rigtig at finde noget :S - ser tiden an ;)
Avatar billede htmlkongen Novice
24. februar 2005 - 13:33 #13
Hørte lige i radioen i morges at Danske Bank havde lavet en undersøgelse... Den viste at 51,5 % (så vidt jeg husker) sagde ja til mønten.... :)
Avatar billede htmlkongen Novice
27. februar 2005 - 17:03 #14
Smid et svar alle som tak for hjælpen :O)
Avatar billede lonepeter Novice
27. februar 2005 - 18:35 #15
Jeg tror jeg afstår fra mine fem points... :-)
Avatar billede htmlkongen Novice
28. februar 2005 - 12:14 #16
Så mange tak for tak hjælpen ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester