09. marts 2005 - 10:18Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Mine Egenskaber for Netværksteder er VÆK!
Hej Alle
Problem:
Under Egenskaber for "Netværksteder", der plejer normalt at være en "Opret ny forbindelse" og evt. ens netværks opsætning f.eks. "LAN-forbindelse" Men mine er VÆK. Når jeg åbner mine egenskaber så tænker pc'en et ½ min. og kommer med en fejlmeddelelse:
"Mappen Netværksforbindelser kunne ikke hente listen over netværkskort på computeren. Kontroller, at tjenesten Network Connections er aktiveret og køre."
Det sjove er så at mit netværk fungere godt nok, DHCP'en køre, jeg kan pinge div. ting og mit internet virker som det plejere ?!?!??
Min løsnings forsøg:
Jeg har under "Tjenester" prøvet at genstarte "Netværksforbindelser" som fejlmeddelelsen beskrive (siger dog Network connections, jeg regner med det er den samme), og jeg har prøvet at sætte den til at starte automatisk.
Jeg har mistanke til at programmet "Symantec Livestate Recovery Desktop" kan havde skabt problemmet, det er nemlig opstået efter jeg har installeret det??!?! Det har jeg selv'f afinstalleret igen, uden held :(
Ellers har jeg ikke nogen idéer til hva' jeg skal prøve... Det er så her i eksperter kommer ind i billedet ;)
Mvh Sebastian
PS Jeg ved godt at mit problem vil blive rettet ved en reinstallation af OS.... meeeeen det vil jo være sjovest at løse problemet uden at bruge den kedelige løsning ;)
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Evt. kan man udføre en systemgendannelse, til FØR fejl begyndte. (ulempe: sletter alle programmer der er installeret efter den dato man stiller tilbage til, men man sletter IKKE dokumenter osv. - kun programmer ) Systemgendannelse udføres således: Klik på start, klik på programmer, klik på tilbehør, klik på systemværktøjer, klik på systemgendannelse, marker ”Gen-dan computeren”. klik på næste og vælg en "fed" markeret dato, (før problemet opstod) og klik på næste. Den genstarter og gendanner pc`eren. Når den har gjort det, kommer der en boks, som klikkes OK på. Det er muligt at fortryde gen-dannelsen senere, ved at gå ind i ”systemgendannelse” og klik på fortryd sidste gendannelse
Nogle gange kan der ske det, at programmer/opdateringer kan lave de underligste ting ifm. installationen. Jeg kan desværre ikke give en "bedre" forklaring på det. ;)
Nu sidder jeg selv med det problem at mine Netværksforbindelser er helt væk, jeg kan ikke en gang komme ind i enhedshånteringen ( kun i fejlsikrettilstand )
Herinde kan jeg se at jeg lige pludeseligt har fået
Det lyder lidt kedeligt, og som om der er lidt mere galt end mit problem, jeg havde ikke probs. med iconer ved uret.
Jeg fik dog løst mit problem med systemgendannelse, som haverslev har beskrevet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.