09. marts 2005 - 16:11Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Tømme RAM
Hej - Jeg sidder nogen gange 10-14 timer ved min PC og arbejder med meget tunge ting, efter flere timer hvor jeg føler min PC bliver lidt langsommere og langsommere, genstarter jeg den for lige at tømme rammene .... Jeg ved ikke om det hjælper og om det er det jeg egentlig gør, men det virker tror jeg ..... hvis jeg har ret at ens PC bliver lidt hurtigere igen efter genstart (efter man har brugt den lang tid i træk) ja kan man så gører det uden at genstarte altså tømme ens RAM (kun hvis det hjælper) ?
1. Find the key [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer]. 2. Create a new sub-key named 'AlwaysUnloadDLL' and set the default value to equal '1' to disable Windows caching the DLL in memory. 3. Restart Windows for the change to take effect.
Hej DosDesign jeg har ikke nogen problemer med ram for har nok af dem:o) men prøvede gratis versionen i en periode og synes det virkede godt! og kan endda bruge det nogen gang i hijackthis:)
Virkede godt siger du - Vil det sige jeg har ret i at ved at genstarte og dermed tømme ram, bliver PC'en hurigere ? Hvad mener du med at bruge programmet i HijackThis ???
P.s du hjalp mig vist igår med Hijackthis, hurtig spørgsmål, er Hijackthis et program der viser hvad ens pc gør når den starter og hvad kan man bruge den til ellers hvis JA?
Du behøver jo ikke genstarte med ramcleaner. Men når der renses ud i ramne kører tingende hurtigere ja.
Den viser bestemte punkter fra regedit, IE og hvilke processer der kører på pc'en.. nogen gange processer du ikke kan se i joblisten.
Ved ikke hvad ellers du kan bruge det til:) det er sådan set bare et godt værktøj at have med sig i spyware krigen.. giver et godt overblik over hvad folk har på deres pc:)
sorry.. jeg kan først hjælpe i PHP katagorien om et par måneder:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.