Avatar billede fragtrup Nybegynder
10. marts 2005 - 07:42 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Mørke billeder i Photoshop CS

Jeg har spurgt om dette før men jeg er ikke kommet videre.
Efter jeg har opgraderet til Photoshop CS er billederne i Photoshop blevet meget mørke. Men det er kun når de vises i Photoshop de er mørke. Printer man dem ud eller åbner dem i en ændre version af Photoshop er de fine.

Jeg har prøvet at sætte andre farve profiler på i view -> Proof Colors. Men dette giver kun små ændringer. Der er lang vej op fra det dystre mørke som Photoshop CS viser.

Hvor skal jeg finde en løsning på problemet?
Avatar billede fragtrup Nybegynder
10. marts 2005 - 07:44 #1
ændre = ældre
Avatar billede groove11 Nybegynder
10. marts 2005 - 14:21 #2
prøv at tjekke om du arbejder i RBG eller i CMYK.

Image - Mode
Avatar billede fragtrup Nybegynder
10. marts 2005 - 15:01 #3
Det er alle billeder det er galt med både CMYK og RGB.
Avatar billede sonnic Juniormester
10. marts 2005 - 17:05 #4
Det kunne jo tyde på at din opsætning af Photoshop CS er forkert.
Hvis du stadig har din ældre vertion af Photoshop på din maskine kunne du jo åbne denne, og se de evt forskelle der er i opsætningen af de to vertioner.
Det kunne bla. være skærmopsætning, eller specielt i Gamma, og visning i RGB, osv.
Der burde ikke som du beskriver være så stor forskeld på de to vertioner.
Avatar billede norbert Nybegynder
10. marts 2005 - 17:07 #5
Har du kalibreret din skærm?
Avatar billede fragtrup Nybegynder
10. marts 2005 - 17:13 #6
Jeg har ikke kalibreret skærmen. Men den er jo fin nok i alt andet på maskinen. Billederne ser jo også fine ud i gamle versioner af PS.

sonnic. Jeg vil lige se om jeg kan rode med noget Gamma i morgen når jeg kommer på arbejdet igen. Så jeg venter også med at give point.
Avatar billede sonnic Juniormester
10. marts 2005 - 17:19 #7
OK, Tjek din Gamma og de andre opsætninger, og et lille hint få kalibreret din skærm som "fragtrup" skriver, der er bestemt ikke uden betydnning.
Avatar billede norbert Nybegynder
10. marts 2005 - 17:21 #8
sonnic: Det var nu mig der foreslog dette :-)
Drillepinden :-)
Avatar billede fragtrup Nybegynder
10. marts 2005 - 19:00 #9
Har Gamma ikke noget med hele brugergrænsefladen at gøre? Mit problem er jo kun selve billederne i photoshop. Ikke menuer og knapper.
Avatar billede sonnic Juniormester
10. marts 2005 - 21:20 #10
drillepinden> beklager, jeg tog fejl af navnene, du skal selfølgelig ha´den kado du fortjener. Sorry ;) du er inde på noget af det mest væsentlige i problematikken omkring billedbehandling, og gengivelse.

drillepinden> både ja og nej, det er for så vidt rigtigt, problemet er det operativ system vi bruger. tag nu feks. forholdet imellm PC og Mac.
Mac bruger en gamma på 1,8 og PCén bruger 2,2.
Det betyder ikke at billedet ser forskellig ud på de to systemer, men blot en standart i den måde systemerne gengiver vores billeder på.
Når du i Photoshop vælger en gamma på 2,2 betyder det at billedet og ikke dine menuer osv. bliver gengivet i.
Dine billeder er væsendtlig forskellige i en gamma 2,2 eller 1,8 på en PC:
Gamma har i langt højere grad indflydelse på vores billeder end vi umiddelbart regner med, ved convertering og visning i CMYK osv. har gamma en væendtlig rolle.
Langt skriv om en lille faktor med stor betydning, der kan skrives meget mere om dette emne, dette var kun ment som en lille aperitif.

Hilsen Villy
Avatar billede norbert Nybegynder
10. marts 2005 - 21:24 #11
Mit navn driller dig åbenbart lidt, nu bytter du om på navnene igen :-)
Men pyt, det virker som om du har fuld tjek på selve problemet :-)
Drillepinden :-)
Avatar billede sonnic Juniormester
10. marts 2005 - 21:40 #12
Sorry, kan se det nu, håber i kan finde ud af sprog forviklingen:
drillepinden= drillepinden
drillepinden= fragtrup :)

Undskyld det er lidt tåbeligt. (skal ikke gentage sig).

Villy
Avatar billede norbert Nybegynder
10. marts 2005 - 22:27 #13
pyt med det - det er da kun morsomt :-)
Avatar billede fragtrup Nybegynder
11. marts 2005 - 08:19 #14
Jeg ved ikke om jeg kan få rettet problemet men nu har jeg noget at gå videre med. Tak til jer.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester