Avatar billede dejligeanders Novice
12. marts 2005 - 22:49 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Codek - til en MPEG-fil

Der en fil af formatet MPEG, der gerne sku være i video og den åbner også filen i windows medie player, men så skriver den at den mangler codek! Kan nogen svare mig på hvilket codek jeg mangler?
Avatar billede jakand Nybegynder
12. marts 2005 - 22:52 #1
Det er sandsynligvis DVD codec'et der mangler.
Har du mulighed for at installere en DVD afspiller?
Mener ikke at man kan hente det gratis nogen steder.
Avatar billede frewald Nybegynder
12. marts 2005 - 22:54 #2
MediaPlayer 10 kan afspille Mpeg2 filer free of charge :)
Kan hentes hos MS på http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=b446ae53-3759-40cf-80d5-cde4bbe07999&displaylang=en
Avatar billede kalp Novice
12. marts 2005 - 23:09 #3
ellers installere dette http://www.downloadportal.dk/showdownload.asp?rid=652&sp=DivX
så burde det være nok for det codec og mange andre
Avatar billede c-holst Novice
13. marts 2005 - 08:31 #4
http://www.videolan.org/vlc/
jeg er ret vild med denne her sag. den klarer alt på egen hånd. Dvd, avi, musik. jeg har ikke haft fat i noget den ikke kunne afspille, og det uden installation af andet end denne player. ikke noget med divx, ac3 og codecs. De ting må være inkluderet i playeren på en eller anden måde.
og så er det gratis
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester