Avatar billede zuim Nybegynder
15. marts 2005 - 08:22 Der er 19 kommentarer

photoshop = hjemmeside

Nu har jeg lavet et layout i photoshop til en hjemmeside, men jeg kan ikke rigtig ændrer i det fordi det er jo bare et billed..

Hvordan skal det bygges op....For at virke ??
Avatar billede keysersoze Ekspert
15. marts 2005 - 08:38 #1
du skal til at klippe designet i stykker så det kan blive sat op i HTML. Kender du ikke til HTML så anskaf dig et program som fx Dreamweaver og tag også gerne et kig på www.html.dk
Avatar billede ferdinand.k Mester
15. marts 2005 - 08:38 #2
en hjemmeside skal opbygges som en kombination af billeder og html sider. Du skal finde et program som Adobe GoLive, Macromedia Dreamweaver, Frontpage eller lign. for at lave dine sider. Her specificerer du hvor du vil ha billeder, og hvor du vil ha tekst osv...
Avatar billede milandt Nybegynder
15. marts 2005 - 09:48 #3
I stedet for Dreamweaver, Frontpage og GoLive, så vil jeg i stedet anbefale en editor noget a'la Macromedia Homesite, EditPlus eller Notepad. De er i øvrigt meget billigere, og du slipper for en WYSIWYG editor som kun gør din kode mere uoverskuelig.
Avatar billede keysersoze Ekspert
15. marts 2005 - 10:33 #4
for så vidt en ok idé - hvis man vil være programmør. Er spørger designer syntes jeg man skal lade ham/hende blive ved sin last og ikke tvinge vedkommende til at lære at programmere. Derfor vil et WYSIWYG være bedst i sådan et tilfælde.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
15. marts 2005 - 11:39 #5
Du skal bruge dit slice-værktøj i Photoshop. Dette klipper designet i stykker, som keysersoze siger. Du kan så bagefter gemme disse enten kun som billederne, eller også som en html-side direkte fra Photoshop.

Efterfølgende skal du så have fat i et program til at lave hjemmesider i. Jeg tror Dreamweaver vil være et af de bedste bud til dig, netop fordi WYSIWYG-editoren er der. Jeg bruger det selv, også fordi man kan vælge kun at se koden, kun at se layoutet eller begge dele samtidig, hvilket desværre kræver en stor skærm, vis ikke 2. Ulempen er at det også koster, dog kender jeg ikke lige prisen pt.
Avatar billede sonnic Juniormester
15. marts 2005 - 12:21 #6
Det er IKKE muligt at skabe anvendelige hjemmesider i Photoshop, det skal dog lige siges, at ikke det bedste værktøj (som flere andre har beskrevet), desuden kræver det en del kendskab til lag og andre funktioner i Photoshop.
Kast et blik på denne side, og se om det er noget du har tid og lyst at kaste dig over, siden viser et lille udpluk af de muligheder du har med Photoshop.
http://www.villysonnichsen.dk/web_sider.html
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
15. marts 2005 - 13:18 #7
Øh sonnic, modsiger du ikke lidt dig selv?

Du siger at man ikke kan lave anvendelige sider i Photoshop og giver så samtidig nogle eksempler på sider lavet i Photoshop...? Ja, undskyld men jeg undre mig lidt ;-)

Men jeg tror nok, jeg ved hvad du mener. Hvilket er at man ikke kan lave "avancerede" sider i Photoshop, avancerede er i gåseøjne, da selv simpel kodning, ikke kan laves i Photoshop. Så det du mener at vel snarere at man skal se det som 2 programmer til hver sig del. Photoshop til design og layout, og Dreamweaver, Notepad, Homesite, osv. osv. til at lave selve hjemmesiden i.

Men jeg har altså lavet sider, som fuldstændig er designet i Photoshop, siden er blevet slicet op, og disse delbilleder er så blevet gemt, så jeg kan hive dem ind i f.eks. Dreamweaver. Ved en fejl opdagede jeg så, at når man gemmer delbillederne i Photoshop, så kunne man også gemme som html. Photoshop lavede så bare en mappe med en html-side og en undermappe indeholdende billederne, og det kan måske være et godt udgangspunkt for Zuim, om ikke andet for at se hvordan det kunne bygge op.
Avatar billede sonnic Juniormester
15. marts 2005 - 13:26 #8
Beklager: muligt=Umuligt ;)
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
15. marts 2005 - 13:31 #9
Ohh, fint, no problemo, man skal bare læse mellem linierne ;-P
Avatar billede sonnic Juniormester
15. marts 2005 - 13:38 #10
Du har fuldkommen ret.
Det er sådan set det samme jeg har beskrevet på min side, de tre eks. der vises her, er alle lavet i Photoshop og ImageReady, uden brug af Html Editor.
Siderne virker, men er bestemt ikke kønne at se på i kodningen.

Bekalger det gik lidt stærkt med midt sidste indlæg, jeg er på arbejde så konsentrationer ryger en gang imellem.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
15. marts 2005 - 14:05 #11
Det samme her, det er utroligt, så svært det er at konsentrere sig når man er på arbejder...
Avatar billede michael-k Nybegynder
16. marts 2005 - 20:28 #12
sonnic Man snakker altså heller ikke om at lave hjemmesider i photoshop og image ready. Det er en helt forkert forståelse af hvad de programmer kan bruges til når det kommer til hjemmesider.

Photoshop bruges til at lave det grafiske, optimere dit grafik og så slice dit design, og derefter sætte dit design op i html eller css. At sætte designet op betyder ikke man laver en funktionsdygtig hjemmeside. Men at man placere billedfilerne i et html dokument.

Og til det formål der er photoshop både tidsbesparende og lever op til nutidens standarter indenfor html enda også xhtml.

Når designet er sat op så skal det så laves funktionsdygtigt.

Man laver ikke en komplet hjemmeside i photoshop eller for den sagskyld image ready. Det vil aldrig give mening da det ikke er en editor men et billedbehandlingsprogram du arbejder med. Man vil misse så mange ting ved at bruge photoshop til det, bare for at nævne lidt, flexibilitet, optimering, typografi, interaktivitet osv :)
Avatar billede sonnic Juniormester
16. marts 2005 - 21:03 #13
michael-k-> jeg er til dels enig med dig.
"Zuim" spurgte om hvordan det var muligt at få en side til at fungere, det var det undertegne og lsskaarup og fler andre forsøgte at besvare.
Jeg er ganske klar over hvad Photoshop kan og ikke kan, og derfor var det også ment som et begynder tips til en spørger der tilsyneladen "kun" har Photoshop, og derfor ikke behøvede at skulle ud og invenstere i et dyrt editor program.
Jeg bruger selv Adobe GoLive til redigering af mine sider og ved ganske godt hvad du mener.
Photoshop er og bliver et billedredigeringsprogram, men fasiliteten til Html sider er der, uanset om du kan lide den eller ej.

Villy
Avatar billede michael-k Nybegynder
16. marts 2005 - 21:49 #14
Sonnic jo ved godt du kom med forslag til hvordan det kan laves, så kan man så diskutere om det skal læres på den rigtige måde fra begyndelsen af, det nok hvordan man nu bedst kan lide at lærer fra sig.

Læser du mit indlæg så ser du jeg er ganske tilfreds med save for web delen, hvis den bruge til det den er beregnet til, så jeg kan bestemt lide den.

En editor behøves ikke være dyr, den kan være ganske gratis.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
16. marts 2005 - 22:39 #15
Okay, er diskusionen ikke ved at løbe lidt af sporet nu, og dermed ikke sagt at synspunkterne er forkert, måske bare lidt uden for nævne efterhånden.

Jeg kunne egentlig godt tænke mig at vide, hvor zuim står lige nu i alt dette. Er designet lavet og slicet, er det gemt som/til web via photoshop, eller skal det til at gøres funktionsdygtigt, via diverse html-editorer
Avatar billede sonnic Juniormester
16. marts 2005 - 22:59 #16
Helt enig. Undskyld jeg lod mig også rive med af nogle kephæste der lige skulle ud af stalden.
Zuim er du der endnnu.....
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
17. marts 2005 - 09:58 #17
Yeps, hestene skal også luften en gang i mellem... ;-)
Avatar billede sonnic Juniormester
01. april 2005 - 14:37 #18
Hvad så "zuim" er du kommet videre, eller er det på tide at lukke spørgsmålet.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
15. april 2005 - 09:45 #19
Nå, så er Zuim, også hoppet på vognen, men ikke at svare.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester