18. marts 2005 - 21:18Der er
21 kommentarer og 1 løsning
Fra java til php sockets.
Hey eksperter. Jeg har lavet en php socket som jeg køre gennem start->kør> CMD også cd C:\php og enter, og bagefter php C:\php\test.php
Men problemet er at netstationen er lavet i Java.. dvs at man udskriver en tekst sådan her fx. 2032,Tekst her. Og det vil jo ikke virke i php, hvordan udskriver jeg så en java funktion i php sockets, som jeg så kan køre?
Please svar!
Ligenu ser min kode sådan herud: <? $server = "hhsrv.n.dk"; $port = 202;
net-city> Drop det jeg har arbejdet for n.dk, og hvis det er fordi serveren vil se om du er i live så sender de det nok i "kode" altså de er ikke ineteresseret i at folk laver egne clienter til chatten, og derfor kender vi ikke "koden" vi skal svarer tilbage for at blive "holdt i live" ;)
Når jeg har arbejdet for sol.dk og kender programmøren der laver chatten på n.dk så er jeg nok kvalificeret til at komme med et bud :) men hvis du ikke mener det så skal jeg da nok blande mig uden om... så må vi se om der er andre der mener de kan hjælpe.
Nej kod du bare enlig videre... jeg prøver bare at forklarer dig at du vil støde på en masse problemer som ingen herinde vil kunne hjælpe dig med fordi de ikke kender koden der ligger bag chatten, og derfor ikke kan svarer dig på ting som hvorfor serveren skriver "abdmih" til dig :)
Jeg kender ikke Jesper juul... kender kasper gik ud fra han stadig lavede noget for dem derinde, og kasper lynsige ejer ikke n.dk han arbejder for dem i stillingen som "vicevært" ...
Jeg vil blande mig uden om jeres interne diskussioner, men jeg vil heller ikke give løsninger som er brud på copyright (det kan nemlig godt lade sig gøre :P)
Men en java socket vil retunere et dataset med informationer om (gæt):
- brugernavn - position - selve beskeden
Dette altså når en bruger siger noget. Hvis du så kører en PHP server op mod deres server, og det lykkeds dig at få retuneret dette dataset, skal det derefter analyseres , dertil vil jeg anbefale regulær expressions.
Alt dette skulle gerne ske flydende, og at du får retuneret dette: Content-type: text/html Undre mig meget, medmindre det er fordi at netstationen bruger html/xml som dataformat (hvilket vil være meget langsomme end et array)
Jeg vil ikke selv forsøge at lave forbindelse til netstationen, fordi det vil jeg betragte som brud på copyright.
Men selve socket connected kan jeg sagtens få til at virke, til en IRC server vel at mærke. (Scriptet er i det spm jeg linkede til i forrige spm).
Så jeg tror du skal sætte dig ned og tænke igennem hvad det HELT NØJAGTIGT er du er ude efter, og så skrive det herinde.
Btw. en lille request, nøjes med en post pr. spm hva... du behøver ikke lukke inden for 24 timer hver gang. Dette er specielt irreterende fordi det betragtes som at du er komplet ligeglad med alt den hjælp der blev givet.
net-city? Hvor sjovt. Kender vi to ikke hinanden? ^_^
Have fun med det der!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.