Avatar billede centauri Nybegynder
29. marts 2005 - 10:14 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Slå Nr. op på f.eks TDC, Krak eller Eniro mm.

Hej
Ville høre om der her er nogen der ved hvordan man laver et program der f.eks kan tage et telefon nummer og slå det op via TDC, Krak eller Eniro og så give en resualtatet af Navn, Adresse By og sådan.

Jeg falt over det ved programmet Nummer Jægeren
http://home.worldonline.dk/kroning/
Som kan slå numre op og registrere ingående kald viaISDN og SIP

Og ville se om jeg kunne lave noget tilsvarede bare til et andre formål.

Men mangler hjælpe til hvordan man laver den forspørgsel og behandler det man får retur.

Så håber der er nogle der kan hjælpe mig med hvordan det evt kan laves.
Avatar billede keysersoze Ekspert
29. marts 2005 - 11:40 #1
uden at kende noget til det program du henviser til, så er jeg 99% sikker på at du ikke slipper uden om at betale for dette. På mit arbejde kører vi selv telefonnummer-opslag hos TDC og det er noget vi må betale for. Jeg tror ikke der findes nogle gratis udbydere du kan slå dette op hos (i hvert fald ikke hvis data skal være bare nogenlunde opdateret) da det trods alt koster at have så stor datamængde samt masser af kræfter for at holde det hele opdateret.

Derfor vil jeg foreslå dig at kontakte TDC og de andre du nævner for at høre hvad de har af løsninger og evt priser - for får du en aftale i stand giver de deres også "manual" til hvordan du får og bruger deres data.
Avatar billede sjh Nybegynder
29. marts 2005 - 16:08 #2
Det der program er da ikke opdateret ret meget, jeg har telefon hos tdc og "ikke hemlig nummer" men det kunne ikke finde noget. ;)
Avatar billede centauri Nybegynder
30. marts 2005 - 07:44 #3
Jeg kan ikke tro der på nogen måde bliver betalt for nogen angang til nogen databaser her. Da programmet jo er gratis. Det virkere mere om det bliver lavet med nogle http forspørgsler, hvor man så på en eller anden måde behandler det data man får smidt tilbage.

Så er det jeg er interreseret i hvordan man kan lave.
Avatar billede keysersoze Ekspert
30. marts 2005 - 09:46 #4
i så fald vil jeg tro at det er et HTTP-opslag til fx;

http://www.krak.dk/grids/Subpages/GridRightRows2.asp?pub_id=KVWW&BY=&data=k&HUSNR=&vej=&POSTNR_FRA=&pageArea=Company&Map_left=&Map_right=&Map_top=&Map_bottom=&Tagning=1.Fir_Fors%2FKN_Sog&soegeord=&navn=&Adresse=&POSTNR_BY=&omraade=&tlf=23822839&sog=S%F8g&data=t&pageAreaNew=Person

Og så bliver HTML-koden læst igennem til man finder fx denne string;

popupMap01.asp?resulttype=PERSON&resultadr=Lundgærdet 11, 1. th<br>2720 Vanløse&resultname=Larsen, Kim Lundin&tlf=&vnr=90560&pnr=2720&hnr=11&adresse=Lundgærdet 11&postnr_by=2720 Vanløse','750','600','100','100')

og da den string har et id - nemlig LI_Adress - kan man nemt få læst det. Hvordan man gør i VB tør jeg ikke sige men i ASP kunne jeg komme med et eksempel.

Dog ville jeg passe på med at benytte det alt for meget - jeg kan ikke forestille mig at man bare på den måde lovligt kan lave et opslag til dem.
Avatar billede centauri Nybegynder
30. marts 2005 - 15:26 #5
Jamen et eksempel i ASP vil jeg helt sikkert kunne bruge for er mange af de samme ting man gør brug af i Visual Basic.

Ja om det er lovligt vel jeg heller ikke men man gør jo brug af en service  de i forvejen stiller til rådighed via nettet, så kan ikke umiddelbart se det store problem i hvordan man bruger de dats da stiller til rådighed.
Men er nu heller ikke noget jeg skal sælges eller noget jeg skal bruge det til er nu kun til nogle egne private formål.
Avatar billede keysersoze Ekspert
30. marts 2005 - 16:06 #6
Om det er privat eller ej gør det hverken mere eller mindre lovligt eller ulovligt. Jeg ved ikke med sikkerhed hvad det er eller ikke er - dog tror jeg som sagt stadig ikke at man må også selvom det er til private formål - og så længe jeg ikke ved det med sikkerhed "tør" jeg heller ikke komme med en løsning.
Avatar billede centauri Nybegynder
31. marts 2005 - 07:37 #7
Nå ja men så må jeg bare selv igang så.

For skal kun bruges til at logge mine kald der hjemme, men kan ikke bruge det program jeg før sendte linket til da jeg har brug for at det også kan køre via TAPI og det kan det desværre ikke. Men der har jeg så selv lavet noget kode der kan det, bare ikke slå nummeret op endnu.
For så længe jeg laver det via en HTTP forspørgsel kan det ikke ses på nogen måde om man laver opslaget via sin browser eller via et ens browser der laver samme forspørgsel.
Avatar billede keysersoze Ekspert
31. januar 2006 - 19:49 #8
lukketid?
Avatar billede centauri Nybegynder
24. februar 2006 - 10:20 #9
Desværre ikke helt hvad jeg søgte efter så lukker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester