Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Jo, men hvad er exchange server så? Er det kun noget, der har med mail at gøre? Hvis ikke ens mailsystem bliver hosted ved en ISP'er, hvor skulle den så blive hosted (altså hvis man har en aplikation ved ISP'en, og aplikationen benytter noget mail-halløj)?
En Exchange server er som sulev er inde på er service, som har med mail at gøre, men udover at være en mail server, indeholder den samtidig en kalender funktion.
Udover ven kan være hostet ude i byen, kan man også selv stå for driften (der er fodele og ulemper for begge dele)
det er når man har en virksomhed til at hoste ens exchange server, istedet for at man selv har serveren stående hos sig selv, og man udliciterer derved den service til et andet firma.
Det betyder at exchange serveren enten ligger på en windows 2000 eller ene 2003 server, og stadig exchange er et produkt fra microsoft som er en kombineret email og kalender til virksomheder. *S*
Så den konkrete forskel på windows 2003 server og windows 2003 exchange server er, at på exchangen er der noget videreudbygning af mail- og kalenderdelen?
Nope ikke helt, windows 2003 server er et operativ system som Windows XP, hvor exchange er et program man instalerer bagefter, og derved får man mail og kalender funktionen (2003 server har en indbygget mail server, men den er så minimal som den kan blive)
windows 2003 er et operativ system, exchange er et program, exchange kræver et OS for at kunne køre. men windows 2003 kræver ikke exchange for at kunne køre.
Ja tak. Jeg ved godt, hvad du hentyder til. Jeg synes bare, at det var en bombastisk melding at komme med, når min tekst i 30/03-2005 14:37:08 ikke er er spørgsmål i sig selv men et svar på 30/03-2005 11:05:13-.
Ja ok, men exchangeserveren er bare et program, (ligesom acrobar reader f.eks) dog er exchange serveren tæt forbundet med selve serveren, men det er en anden snak.
http://www.microsoft.com/exchange/default.mspx her står en pokkers masse om exchange serveren, det er et utolig omfattende program, mener at manualen er på ca 1600 sider, samt man kan blive certifikeret i exchange serverem alene.
Mener ikke der findes en trial version (længere), men for at kunne bruge den kræver det også en windows 200/2003 server.
hehe, utrolig pædagogisk screem_brille, sidder lige og læser tråden og hiver mig selv lidt i skæget af grin - jeg er ikke en hej til exchange eller server opsætning, men kom virkelig til at tænke på spørge jørgen da jeg læste ned over cogitans indlæg :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.