Jeg har netop lige samlet en ny computer og sat den til. Men den starter om og processoren, harddiske og bundkort kører. Men grafikkortet er det som at den ik kan fange. Hvad kan problemet være? Jeg har prøvet to grafikkort.
Jeg skal lige understrege at bundkort, processor og ram + strømforsyning og kabinet er købt i dag...
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Jeg har haft et ligende problem på arbejde, med stortset de samme symptoner. Fejlen hos mig var at et ben i musse-stikket var bøjet så det gik ind og rørte den metal del som er omkring stikket. Med en ny mus spillede det hele. Ved ikke om det også gør sig gældende i dit tilfælde. Der kommer ikke nogen fejl-bip fra computeren?
Der når aldrig at komme noget lys i hverken musen eller keyboard. På bundkortet sidder der en LED indikator der viser om bundkortet er ON. Kan det være bundkortet den er gal med?
Har du vendt CPU-køleren rigtigt ? (hvis det er en AMD) Jeg har set fejlen før hvor køleren ikke havde ordentligt kontakt med cpu'en og derfor afbrød bundkortet simpelthen strømmen til cpu'en for at den ikke skulle skades. Den udfræsede kant på køleren skal vende mod den ophøjede kant på soklen.
Du kan markere dit eget navn nede til venstre og trykke accepter for at lukke spørgsmålet ..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.