en anden mulighed var selvfølgelig at tjekke på en streng ligesom i dit link? Hvis strengen indeholder 3 stk w så må der være skriverettigheder for alle vel
Jeg er i tvivl om man kan nøjes med 2 for de skal jo i princippet blot have lov at uploade...men hvis du også gerne vil vise dem det de har uploadet så er det vel 666 eller 766
jeg tror jeg ville lave tjek på 766 for at være sikker hvis du tilsvarende skulle tjekke den der streng så skulle den vel egentlig indeholde tre par "rw"
men altså hvis det er fordi du bare vil tjekke om man kan uploade så er 666 nok ! og jeg er i tvivl om ikke 222 også ville være det..... Men mere nytte kan du nok ikke drage af mig ;o)
Jeg droppper helt at tjekke rettigheder! Der er for meget usikkert, (for mig anyway), og chmod med PHP har jeg alligevel ikke gode erfaringer med!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.