11. april 2005 - 16:23Der er
8 kommentarer og 1 løsning
"Størrelse på allokeringsenhed"?
Jeg har lige fået min nye hd (den gamle var død), men så skal jeg jo lave en partition på den, så er der et punkt der hedder "Størrelse på allokeringsenhed"?
Hvor jeg kan vælge imellem "Standard", og så fra "32kb", "64kb" osv. op til en "8192kb". - hvad skal jeg vælge?
Det er en Maxtor 200GB "DiamondMax" der skal ligge i en Icybox (ekstern)..
hvis du vælger den største mulighed: 8192kb og gemmer en fil der er 100k vil der fysisk på disken blive reseveret en enhed plads af størrelsen 8192kb dvs. de 8092kb er ubenyttet plads og kan ikke bruges.
Lidt nærmere forklaret. Hvis du har en fil på 8Kb, og gemmer den på harddisken, vil den faktisk fylde 32kb på disken, hvis din allokeringsenhedsstørrelse er 32kb.
En fil på 40kb vil fylde 64kb, fordi pladsen til filen reserveres i blokke af 32kb.
Hvis du har en masse filer af f.eks. 40kb, vil de derfor komme til at fylde harddisken ud meget hurtigt, hvis allokeringshedsstørrelsen er 8192kb.
Men omvendt vil du kunne læse en fil meget hurtigere, hvis den ikke er delt op i så mange allokeringsenheder. Så en stor fil gemt på en disk med lille allokeringsenhedsstørrelse vil blive indlæst meget langsommere end med stor allokeringsenhedsstørrelse.
Du skal derfor gætte dig til et balancepunkt du mener passer dig bedst - og er du i tvivl, så trøst dig med at det ikke betyder det helt store hastighedsmæssigt på en ekstern disk.
Og for lige at udvidde spekteret lidt, betyder det selvfølgelig også noget for, hvor hurtigt og voldsomt din disk bliver defragmenteret.
Jeg tror kun jeg selv bruger valget, på en speciel diskpartition, hvor jeg har min swapfil liggende. Det er én kæmpestor fil, og selvfølgelig har dén den største allkoeringsstørrelse.
Resten af mine diske er også "standard"formatteret.
"Dig" skal lægge et svar, og ikke en kommentar. Så får du muligheden.
Så ved jeg ikke om du mener mig, Codebase eller os begge, men nu starter jeg med at lægge et svar... :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.