Avatar billede mikze Nybegynder
13. april 2005 - 19:06 Der er 1 løsning

Shuttle SN95G5 og SN95G5V2

Som titlen lyder kunne jeg godt tænke mig at vide lidt om de tre modeller fra shuttle:
SN95G5
SN95G5V2



Det første spørgsmål er omkring SN95G5 og SN95G5V2, hvad er forskellen helt præcist på de to? Jeg har læst lidt på http://eu.shuttle.com men kan ikke umiddelbart se nogen forskel.


Noget andet er, at jeg læst om SN95G5V2 og hørt den skulle larme, specielt dens PCU, fra en artikel på tweakup.dk. Desuden skriver tweakup.dk også at der normalt sidder en blæser i enden af en PCU, og i siden af den, men i denne model sidder der kun éen blæser som er monteret inde i computeren som sidder på PCU'en, og at det skulle gøre at den larmede. Jeg valgte så at spørge Shuttle om de havde nogen erfaring indenfor det osv, og de skriver følgende tilbage:

Dear Sir,

Inside the SN95G5 is our special AMD64 SilentX PSU.
Please see our acoustic report for your reference.
http://www.shuttle.com/share/fae/hq/faq/sff/other/SN95G5%20Acoustic.htm

Best Regards
Shuttle Support - Germany


Uha da da, nå er den så lydløs alligevel?
Avatar billede mikze Nybegynder
28. april 2005 - 22:17 #1
 
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester