Det giver ikke nogen mening? Du har et script hvis primære funktioner er at sende nogle e-mails og du snakker om et output som vi ikke aner hvor kommer fra, indholder eller resulterer i.
Mere forklaring og simplere kilde ville være at foretrække. Har du prøvet at slette al uvedkommende kode og se, hvad der er tilbage - og se hvilket output det giver?
Når jeg kører scriptet og den henter dataene databasen sender den mail som om at den skal sende som følgende (Hvor får sin mail, lige nu sender den alle mail til mig):
I databasen: Konto / beløb leif / 10 rene / 15
Men den sender kun 1 mail nemlig til leif med beløbet 15 kr., rene får ikke en mail !
Hvorfor summerer du ikke op i din sql i stedet for? Du henter alle rækkerne ud og håndterer så summeringen i php i stedet for - det er meget smartere at bruge en GROUP BY konto og noget SUM(belob) AS belob i din SELECT.
$result = mysql_query("SELECT kunder.*, billing.*, SUM(beløb) AS total FROM kunder, billing WHERE billing.konto = kunder.bruger GROUP BY billing.konto");
Nope ! Shit det havde jeg ikke lige tænkt på ! Nå, der står nemlig nogen andre oplysninger i tabellen billing som jeg senere ville have haft med i mailen ! Men der må jeg se om jeg kan finde en anden løsning !
Det kan du godt, men så billing indeholder jo informationer om hver regning - så hvis du skal have noget ud af den, så kan du - hvis det er en sum eller et gennemsnit - hente det i samme query.
Men vil du have for eksempel alle regningerne med fulde detaljer med i mailen, så kan du lave en underforespørgsel efter disse.
Det var de fulde oplysninger om den enkelte regning jeg skulle bruge ! Men der overvejer jeg lidt om jeg bare skal henvise til siden, hvor de ellers kan se Regningsstatus, ændre deres egne oplysningerne osv !
CREATE TABLE billing ( id tinyint(4) NOT NULL auto_increment, konto varchar(40) NOT NULL default '', dato date NOT NULL default '0000-00-00', faktura varchar(10) NOT NULL default '', beløb float(10,2) NOT NULL default '0.00', PRIMARY KEY (id) ) TYPE=MyISAM;
Virker perfekt for mig. Jeg har lavet en tabel med en enkelt float række og indsat nogle rækker med kommatal (3.5 og 4.72). Hvis jeg kalder en SUM på den række får jeg præcis 8.22 som ventet.
Håber jeg da vi alle er ! Jeg er i hvert til fald !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.