Avatar billede dayoff Nybegynder
19. april 2005 - 16:52 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Kotter Nettet !

Hej jeg tror min computer nogengange stopper for mit netkort ??? Jeg har en bredbåndsforbindelse og lige pludselig ryger jeg bare af ????? MSN logger af og jeg kan ikke åbne nogen sider, men efter 30 sek er jeg på igen?? På mit modem er der lys i alle lamperne så det er ikke den. Men når jeg ryger af, så hvis jeg hiver ethernet kablet ud af modemmet og sætter det i lige efter så køre det igen. Hvad er der galt ???
Avatar billede leif Seniormester
19. april 2005 - 17:47 #1
Dårligt Netkort ? Dårlige kabler (Et kabel som ikke sidder helt som det skal) ?

Jeg starte med at skifte Netværkskabler
Avatar billede dayoff Nybegynder
19. april 2005 - 18:38 #2
Har prøvet med netkablet, havde et andet som sad i før, men det virker fint til at andet, men så skiftede jeg det ud, tror ikke det er mit netkort, det er onboard, måske mere mit windows ? Det har kørt i lang tid.
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. april 2005 - 19:44 #3
Hvem er din udbyder?
Avatar billede cbm30 Nybegynder
20. april 2005 - 08:35 #4
Er dit netkort sat til at gå i "spare" funktion, altså slukke for at spare strøm..
Avatar billede dayoff Nybegynder
20. april 2005 - 16:53 #5
Min udbyder er TDC, jeg ved ikke hvad spare funktion er ? Burde den vel ikke når det ikke er en bærbar og ikke behøver spare strøm.
Avatar billede cbm30 Nybegynder
21. april 2005 - 08:06 #6
næh det har du ret i. Men jeg har lige kigget efter på min egen maskine og her var det sørme slået til.. hvis du går ind i enhedshåndteringen og finder dit netkort, højreklikker og vælger egenskaber, så kommer der sikkert et faneblad der hedder strømstyring
Avatar billede dayoff Nybegynder
21. april 2005 - 21:24 #7
Fandt ud af hvad det var, det var en router jeg havde installeret på min com, og åbenbart gjorde den et eller andet så mit netkort og den stod og kæmpede om den samme ip :S Afinstallerede programmet og nu virker det fint :D

Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester