Avatar billede blim Nybegynder
21. april 2005 - 10:41 Der er 1 løsning

Geforce 6800 U cooling

Hej alle,
Jeg har fået et Geforce 6800 U grafikkort. Kortet er helt fint osv, men desværre larmer blæseren altså en del! Da jeg i forvejen kører med vandkøling, lyddæmpning på kabinet og strømforsyning siger min computer ellers aldrig en lyd! Nu kan man konstant høre den skide blæser :D

Jeg ville skifte til vandkøling, men begge firmaer som tilbyder vandkøle-elementer til Geforce 6800U er alle udsolgt! Jeg har ledt nettet tyndt efter et sådan modul.

Nu har jeg så hørt rygter om, at man bare kan bruge et almindeligt VGA-watercool element som man bruger på (næsten) alle andre grafikkort, og at rammene ikke behøver køling!

Er der nogen der har erfaringer med ikke at køle rammene eller har nogle facts I kan hjælpe mig med? :)
Avatar billede blim Nybegynder
23. maj 2005 - 02:07 #1
Til eventuelle der skulle komme forbi her kan jeg sige at jeg har vandkølet mit grafikkort med et ganske almindeligt VGA-kølermodul og det virker suverænt! Ramklodserne er kølet ved hjælp af små radiator kølere som er limet på. Det virker ubeklageligt i mange timer ad gangen og uden problemer :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester