Avatar billede learner Praktikant
27. april 2005 - 11:35 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

bruge ip adresse istedet for www.domain.dk

Hej, hvad er forskellen på om jeg skriver http://min hjemmesides ip adresse eller om jeg skriver www.minhjemmeside.dk

Og får min side en ny eller samme ip adresse hvis jeg flytter den til en anden host/webhotel?

output'er $_ENV["REMOTE_ADDR"] ikke godtnok ip adressen?

Må man skrive http://www.ipadresse (altså 'www.')
Avatar billede kalp Novice
27. april 2005 - 11:39 #1
Den får en ny IP.
Avatar billede exp Juniormester
27. april 2005 - 11:39 #2
og nej, du kan ikke skrive www.ipadresse
Avatar billede bufferzone Praktikant
27. april 2005 - 11:49 #3
du kan til gengæld skrive http://ipadresse
Avatar billede learner Praktikant
27. april 2005 - 11:54 #4
Nå, men hvordan ændrer man så det der står i adresselinie. fra feks kilbill.dk til kb.dk altså bare visuelt, så det forekommer i adresselinien. Kan man gøre det i .htaccess ?
Avatar billede bufferzone Praktikant
27. april 2005 - 12:43 #5
Du skal bruge mod_rewrite. det er kort beskrevet i denne artikel

http://www.eksperten.dk/artikler/136
Avatar billede cpfrande Nybegynder
27. april 2005 - 15:23 #6
En lille kommentar til bufferzones kommentar á 27/04-2005 kl. 11:49:55.

Det er ikke muligt at skrive IP-adressen, såfremt det f.eks. er hos en ekstern udbyder, der hoster mange hjemmesider på samme maskine. Det vil nemlig kræve at hver hjemmeside så skulle have sin egen IP-adresse, hvis jeg stærkt betvivler at nogle udbyder gøre nytte af.

Du vil oftest benytte en ip-adresse til at komme ind på en hjemmeside, hvis der kun kører en apache på den givne server og at den givne server kun hoster www.minhjemmeside.dk :-)

- Kristian
Avatar billede learner Praktikant
12. juni 2005 - 23:59 #7
exp skriver:
du kan til gengæld skrive http://ipadresse

men det har jeg lige siddet og leget med. Og det virker umiddelbart ikke. jeg kommer bare til en underlig side kalde index med nogle links til nogle foldere. Jeg er sikker på at ip'en er rigtig. men det virker ik. Jeg har siden hosted ved B-one kan det være derfor?
Avatar billede learner Praktikant
15. juni 2005 - 15:37 #8
lukker. kommer ik rigtig nogen vegne... jeg prøver at skifte hotel og benytte DNS styring i stedet for. Det har jeg fået at vide at det duer...

Tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester