Avatar billede 72eren Nybegynder
08. maj 2005 - 17:12 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Trådløst netværk på Ibook

Min kone har lige fået en bærbar G4 Ibook med trådløst netkort indbygget, og hvis jeg kan blive fri for at trække kabel ovenpå gør det jo tingene lidt nemmere for mig. I forvejen har vi en ADSL forbindelse med en switch, så både min PC og hendes stationære Mac kan komme på nettet. Jeg har så bare trukket et laaaaaangt kabel ovenpå ved trappen (meget midlertidigt). Er der nogen der kan komme med en god guide til hvordan man sætter hendes bærbare op, så den kan køre trådløst på de andre etager af huset? Da jeg intet aner om dette (for at sige det mildt, Mac er ikke min stærke side), må det gerne være meget udførligt, også gerne med anbefaling af hvad hardware vi skal slutte til vores nuværende switch, og hvordan man sikrer sig mod at det bliver et trådløst netværk alle i princippet kan logge sig på.
Avatar billede egonspock Seniormester
08. maj 2005 - 18:24 #1
Først skal du vel købe en trådløs router, og så laver du WPA-kryptering på den og skjuler netværket. Derefter vælger man airport-ikonen i menuen på iBooken og vælger Andet... I den næste dialog skriver man så netværksnavnet ind og vælger krypteringsmetode WPA Personal og skriver koden.
Det er det hele :-) Nu skriver du ikke noget om hvor mange etager, der er, så hvis du vil sikre dig at det virker, vil det være smart med WDS, så signalet blot kan sendes videre. Det fås i hvert fald med Apples egne (Airport Extreme Base Station og Airport Express). Vær dog opmærksom på at en Airport Express nok ikke har den helt samme rækkevidde som en Airport Extreme Base Station.)
Avatar billede 72eren Nybegynder
08. maj 2005 - 19:29 #2
Er det ligegyldigt hvilken trådløs router? Dvs, skal det være en speciel til mac, eller er det ligemeget? Og 'vælger WPA-kryptering på den'...Er det noget som er ret selvforklarende når man sætter den til? Det er kun i vores eget hus (3 etager ialt), og netværket er i stueetagen, og det er mest 1.salen hun bruger ibook'en på. Hvad er WDS helt nøjagtigt? Er som sagt meget uvidende om trådløst netværk og mac.
Avatar billede egonspock Seniormester
09. maj 2005 - 00:13 #3
Det er stort set ligegyldigt hvilken router man køber, men har den et webinterface, kan den i hvert fald også styres fra Mac'en. Jeg har sat både Linksys, Netgear, asus, 3Com og sikkert andre routere op med min Apple Powerbook, men køber man en helt billig, kan det være at der er proprietært software, som kræver en windows-PC til at sætte den op, og så er kvaliteten af hardwaren som regel også derefter. En almindelig router vil typisk sagtens kunne dække et almindeligt hus, hvis den ellers bliver stillet op ca. midt i. WDS er blot en måde, så man kan forstærke og sende signalet videre fra en trådløs router, men det er næppe nødvendigt. Når jeg skriver WPA, så er det den - i øjeblikket - bedste krypteringsmåde, og det er relativt simpelt at sætte op. Apple's Airport Extreme Basestation er nok den nemmeste at sætte op, men de billigere løsninger kan også sagtens komme til at virke.
Avatar billede 72eren Nybegynder
21. maj 2005 - 18:34 #4
Så virker det endeligt :) Det tog lidt tid da jeg selv skulle prøve efter at have indkøbt en 3Com router, og ikke kunne få det til at virke. Men en ven kom og lavede det, så du skal have mange tak for hjælpen, Egonspock. Hvor er det rart at slippe for en ledning op ad trappen.
Avatar billede egonspock Seniormester
23. maj 2005 - 01:15 #5
Rart at høre, takker for point :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester