09. maj 2005 - 11:47Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Computer vil ikke starte (ikke engang ind i bios)
Hej med jer
Jeg har en comp fra en ven, som jeg skal prøve at få gang i igen. En lidt halv gammel sag, ca P 600Mhz, 256 MB PC133 osv. Lige pludselig vil den ikke starte op. Den vil ikke engang starte op, så jeg kan komme ind i bios. Jeg har prøvet flere ting og da jeg så prøvede at skifte HD, kom jeg pludselig ind i bios (skærmen startede). Så fik jeg tjekket om noget var galt og prøvede at starte op på den HD, det lykkedes så. Dvs at der var WIN95 på den HD og den manglede alle drivere til bundkortet, som jeg ikke har, men det så ud til at ville virke fint. Efter så at have tjekket at den org HD virker fint i en anden maskine, så ville jeg prøve med den i maskinen igen og så virker den ikke igen. Og nu vil den heller ikke gå igang med den anden HD, som jeg ellers fik den til.
Jeg har så også en gammel Compaq fra en ven (Athlon 600MHz, som jeg ved virkede hos ham sidst. Den kan jeg heller ikke få til at boote op og så går mit spørgsmål nu på:
Hvad kan der være galt, hvis en computer ikke kan boote op (altså få tændt for skærmen fra stand by, der står bare video error). Hvis kun jeg har CPU, RAM og grafikkort i og får ikke et eneste bip med at der er defekt ram eller intet grafikkort eller lign, så skal den da vel starte op ind i bios? Det vil ingen af comp nu. Har prøvet at skifte batteriet på bundkortet, men kan det have noget at sige?
Jeg ved selvfølgelig at skærmen og dets kabel virker 100% Har aldrig været ude for før at den ikke vil starte op med alle andre comp.
Håber på lidt råd og hjælp. Men ellers er de jo også så gamle at de ryger på skrotten snart, men vil bare lige gerne vide hvorfor jeg ikke kan få gang i dem og ind i bios i det mindste.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Prøv at resette BIOS. Det gøres normalt ved hjælp en en jumper der skal flyttes (mens computeren er slukket) og tilbage igen til udgangspositionen. Derved defaulter du BIOS.
Det er ihvertfald også forsøgt nu med begge. Jeg er lige væk et par timer nu. Jeg ved ikke om jeg bare er uheldig og have givet begge bundkort for meget statisk? Har armbånd og passer normalt på, men ved de her gamle, så tænker jeg ikke så vildt meget på det altid, så måske de bare har fået for meget efterhånden?
prøv at sætte et pci/isa grafikkort i, 1 ramblok, 1 cpu og boot op, så skulle den meget gerne komme til biosen, husk at afmontere idekabelerne fra bundkortet
Jeg vender lige tilbage, når jeg har prøvet lidt frem og tilbage...har fået lidt gang i den ene nu(dvs 2 ud af 3 gange nu), med PCI grafikkort. Jeg havde også ladet ide kabler sidde i bundkortet, men taget fra i den anden ende, vidste ikke det havde noget at sige.
Jeg har prøvet lidt frem og tilbage og det ene bundkort kan jeg bare ikke få gang i, så det er nok stået helt af. Det andet, som er et compaq, bliver ved med at komme med periodiske fejl. Jeg har hørt at det meget muligt er pga at det er in kompatibelt med XP. Men dropper forsøgene nu. Det hjalp ihvertfald at få gang i det ene med PCI grafikkort, så web-support, hvis du vil svare, kan du få lidt point. Tak for hjælpen til jer begge.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.