09. maj 2005 - 22:04Der er
11 kommentarer og 1 løsning
"Windows er allerede aktiveret"
Jeg har skiftet mainboard. Når jeg starter computeren op kommer jeg til en skærm der siger at jeg skal aktivere windows. Når man vælger JA kommer der en besked om at Windows allerede er registrede og man kan så vælge ok som resultere i at den logger af og man skal starte forfra! Det drejer sig om WinXP Pro DK SP2
Hvordan løser man dette problem så jeg kan bruge WinXP igen uden at skulle ringe til MS!?
Mød en af Nordens fremmeste eksperter i adfærdsdesign – Morten Münster, der bl.a. har skrevet ” Jytte fra marketing er desværre gået for i dag” – på Computerworld Cloud & AI Festival.
Ok den repair du henviser til genistallere windows uden at slette de programmer man havde i forvejen ik? Det kommer vel til at tage ligeså lang tid som at installere windows fra bunden?
En Repair beholder alt det du havde på din partition og sletter intet. Det eneste du skal have lagt ind bagefter er SP2 og de updates som evt. er kommet til senere (8-10 stk.), så rent tidsmæssigt sparer du meget. Og en repair plejer under normale omstændigheder at tage betydelige kortere tid en en ren ny-install.
Når jeg laver sådan en repair install og kommer til det sted hvor jeg skal skrive koden så skriver den at min kode er ugyldig! Den fungerede fint da jeg installerede på mit gamle mainboard.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.