Avatar billede kujuk Nybegynder
10. maj 2005 - 13:53 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvordan fortryde viskelæderværktøj

Jeg har to billeder hvoraf det ene er sort/hvidt, det andet er i farver. Jeg har så visket her og der og allevejene, for at få noget i sort/hvidt og resten i farve.

Jeg opdager så, at jeg har fået visket lidt for meget et sted, og spørgsmålet er nu, kan jeg fortryde denne "visken" og komme tilbage til det oprindeligt underlag på billedet ?

Da det kun er denne ene lille bitte visken som skal fortrydes, og IKKE det hele, og da jeg har visket et stort antal gange, duer det IKKE med den normale fortryde funktion.

Jeg mener også at have hørt, at man kan viske ovenpå et visket sted, og dermed genskabe dette igen. Er det korrekt ?

Det er lidt svært at beskrive, så jeg håber i forstår.
Avatar billede webt Nybegynder
10. maj 2005 - 14:15 #1
Hej kujuk, hvis du er heldig kan du bruge history værktøjet til at slette den ene handling - så finder du den bare i history palleten og hiver den i skrældespanden.

Normalt når man gør det du vil arbejder man med masker, dette gøres ved at lægge begge billeder ind i samme dokument og på det øverste lag trykker du så add layer mask (i bunden af palleten layers) nu vil der fremkomme en hvid firkant, hvis du klikker på denne og tegner oven på med sort vil det lag nedenunder fremkomme, hvis du tegner hvid vil det forsvinde, på den måde har du langt mere kontrol end med fx eraser tool

Mvh Martin
Avatar billede kujuk Nybegynder
10. maj 2005 - 14:32 #2
Javel ja.

Det er nok det du nævner med maskerne som jeg har set tidligere, og jeg kan godt se det gør det væsentlig nemmere.
Avatar billede kujuk Nybegynder
11. maj 2005 - 08:13 #3
Smid du lige et svar, hvis du er interesseret i point.
Avatar billede webt Nybegynder
11. maj 2005 - 08:21 #4
Du får lige et svar, håber du kunne brugen infoen om masker :)

Mvh
Martin
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester