Avatar billede niels_kristian Nybegynder
12. maj 2005 - 23:36 Der er 2 kommentarer

'Runtime Error 35600 - Index out of bounds'

jeg får en 'Runtime Error 35600 - Index out of bounds' når jeg vil ligge data fra en recordset ind i en listview. mit recordset kommer fra en SQL , skyldes denne fejl at der er tomme felter ? og hvordan tester jeg dette?
Avatar billede niels_kristian Nybegynder
12. maj 2005 - 23:43 #1
prøver isNull
Avatar billede thesurfer Nybegynder
16. maj 2005 - 22:49 #2
Jeg tror at du har en loop, der forsætter efter at sidste index er nået..
Eksempel:

Der er max 3 værdier, men du kører en loop fra 0 og til 3.. husk at første index hedder 0, og derefter 1,2.. "3" findes ikke (da det er det fjerde værdi), og du vil derfor få en "index" eller "bounds" fejl..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester