Avatar billede ulrikhjul Nybegynder
14. maj 2005 - 17:32 Der er 2 kommentarer

Kopiere hel partition.

Hej.
Jeg har 35 notebooks af samme slags.
Disse skal have ens software installeret, så jeg vil gerne kopiere en harddisk, som allerede er installeret på den rigtige måde.

Notebooksene har ingen drev.

Jeg har to stk. USB adaptere jeg kan sætte diskene i, men når jeg vil CLONE via Norton Ghost, så kan den ikke finde ud af at tildele drevbogstaver til disse drev.

Jeg har også forsøgt at lave et image af "originalen", for så at restore den på den "nye" disk, men det fungerer ikke. Jeg kan godt restore, men når jeg flytter disken over i en notebook, så kan den ikke starte OS op.

Nogle gode forslag?

Takker.

VH.
Ulrikhjul
Avatar billede ulrikhjul Nybegynder
14. maj 2005 - 20:14 #1
Er dette en forkert kategori?
Avatar billede halifax Nybegynder
15. maj 2005 - 03:16 #2
Mon CasperXP er en bedre måde? Se link
http://www.fssdev.com/products/casperxp/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis