Avatar billede jettedrengen Nybegynder
15. maj 2005 - 13:57 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Dræbe F1 som hjælp!

Kan man ikke slå F1-tasten fra så den ikke virker som genvejstaste til hjælpemenuen? - er godt og grundig træt af den, for jeg rammer den altid og sider så bitter og venter på at menuen popper op for så lukke den igen!!

HJÆLP!
Avatar billede wilde Nybegynder
15. maj 2005 - 14:07 #1
Tag en teske og vip den ud med bagenden. Så slipper du for at ramme den.
Avatar billede wilde Nybegynder
15. maj 2005 - 14:15 #2
http://webpages.charter.net/krumsick/

Her kan du remappe dit keybord, så du evt. kan flytte den til en anden tast hvor den ikke er i vejen.
Avatar billede jeanette18 Nybegynder
15. maj 2005 - 14:18 #3
Du kan også bare oprette en keyboard genvejstast til en kommando du eventuelt gerne vil have frem.
Avatar billede jettedrengen Nybegynder
15. maj 2005 - 14:25 #4
Hvordan gør man det jeanette18  ?

Men det lyder som en god ide.-)
Avatar billede jeanette18 Nybegynder
15. maj 2005 - 14:41 #5
Åbn et dokument, derefter gør du flg:
Gå i fanebladet VIS - VÆRKTØJSLINIER - TILPAS - tryk på knappen tastatur - vælg den kommando du vil have genvejstasten skal udføre - vælg tasteknapperne på tastaturet du vil benytte - f.eks alt + q og klik på tildel og så er den vupti på plads. Har selv oprettet et hav af genveje således at jeg næsten aldrig længere bruger musen.

Jeg benytter et logitech tastatur med mange genveje i forvejen så pas på at du ikke konflikter den nye genvejskomando med eksisterende. (eksisterende genvejskombinationer bliver vist såfremt du skulle være uheldig)
Avatar billede jettedrengen Nybegynder
16. maj 2005 - 00:10 #6
Ok. Tak for hjælpen. Læg lige et svar:-)
Avatar billede wilde Nybegynder
16. maj 2005 - 00:11 #7
ok, hvis det også gælder mig.
Avatar billede jeanette18 Nybegynder
16. maj 2005 - 21:34 #8
Fint du kunne bruge det:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester