Avatar billede jesperkm Nybegynder
18. maj 2005 - 14:39 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hvordan får jeg Actions frem?

Hej, jeg er helt ny i FLASH MX
Jeg ville høre hvordan jeg får den der "boks" frem hvor jeg kan lave kode i (ActionScript)

På forhånd tak.!
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
18. maj 2005 - 14:44 #1
Prøv at smække en lap på F9 knappen... ;-)
Avatar billede jesperkm Nybegynder
18. maj 2005 - 14:46 #2
Jep, hvordan skriver jeg så? :S
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
18. maj 2005 - 14:52 #3
Ja, øh... min første tanke var at foreslå at du prøver at trykke på tasterne, men det har du jo sandsynligvis nok prøvet... :) Hvad virker ikke da, hvad sker der?
Avatar billede jesperkm Nybegynder
18. maj 2005 - 14:53 #4
Kommer nogle forskellige kommandoer fx. gotandstop(); osv. men kan ikke skrive det ligesom en notepad?
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
18. maj 2005 - 14:58 #5
Arh okay, der var en tidligere version af flash, hvor man kunne vælge mellem "Basic" og "Expert" mode tror jeg de hed. I "Basic" mode, kunne man klikke på de forskellige kommandoer og så blev de skrevet i actionpanelet, men man kunne netop ikke skrive det, bogstav for bogstav, som man ville i notepad. Prøv lige at se om du kan skifte over til Expert mode et eller andet sted, det er et eller andet sted omkring actionpanelet, men jeg kan ikke lige huske præcist hvor. I min version (Flash MX 2004 PRO) kan man kun skrive direkte, altså i Expert mode.
Avatar billede jesperkm Nybegynder
18. maj 2005 - 15:02 #6
Har flash max 2004 PRO :)
Har købt begge versioner for at se hvad der føles lettest..
Avatar billede jesperkm Nybegynder
18. maj 2005 - 15:03 #7
Yessir, kan du evt. give mig nogle artikler/tutorials til flash mx 2004 PRO er helt ny, og forresten læg svar..

og mange tak for hjælpen
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
18. maj 2005 - 15:09 #8
Det var så lidt... :-)

Jeg har før skrevet om det med at komme i gang med flashprogrammering, så du får bare lige et link: www.eksperten.dk/spm/594106

Held og lykke med det!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester