23. maj 2005 - 19:03Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke have kamera og usb ext. hdd på samtidig
Hejsa, jeg kan ikke have mit sony dsc-200 digital kamera og min maxtor onetouch II tilsluttet via usb på min pc samtidig, der er altid en af tingene der er ukendte. hvis jeg sætter kun hdd til og genstarter, og så tilslutter kamera lidt efter bliver kamera tilsluttet som ukend enhed, omvendt hvis jeg tilslutter kamera først og efter genstart tilslutter hdd, er det hdd der bliver ukendt. Hvis jeg tilslutter begge samtidig, så virker de, indtil jeg frakobler en af enhederne og prøver at sætte den i igen, så kommer den op som ukendt igen.. STORT PROBLEM Hvem kan hjælpe
Har prøvet at reintialisere alle usb enhederne inde i enhedshåndtering og lade windows finde dem igen uden held, har osse prøvet at opdatere driver til chipsæt, osse uden held.. Og nu kan jeg ikke finde på mere og prøve
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
Prøv at ændre bogstaverne for det drev de får tildelt, kan ske det kan løse problemet. Denne Computer -> højre klik -> administrere -> Flytbare lagermedier
tror du har noget som deler IRQ adr. det kan du se i systemoplysninger, hvis det er du ikke har nok IRQ adr. fri, kan du prøve at disable noget af det du ikke bruger i biosen , efter du har fjernet det fra dit system, som com porte, modem, hvis det noget du ikke bruger.
ja det kan det godt, dit grafikkort er nok AGP så det kan du nok ikke flyte til et andet slot, så vi prøver at få xp til at tildele usb en anden IRQ adr. først skal du disable system gendannelsen, så skal du afinstallere dit usb, og omstart pcen, lad windows finde dit usb igen og håbe på det bliver installeret på en anden IRQ adr. Du kan også gå i din bios og reset den efter usb er fjernet, i min bios kan man få den til at vælge en ny opsetning af sine IRQ adr. til de enheder som biosen selv finder og vælger adr til. hedder nok noget med " Reset configuration data " hvis det ikke hjælper kan du prøve at disable usb også, boot op igen, reboot og gå i biosen enable usb igen, hvis det er sådan du ikke har nogen IRQ adr. fri kan du måske disable com port eller noget du ikke bruger. jeg plejer at kunne få det til at køre på denne måde :)
lukker her fandt aldrig ud af det, skilte ext hdd af og satte hdd ind i maskinen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.