Avatar billede lund_dk Praktikant
31. maj 2005 - 13:36 Der er 2 løsninger

Indesign - konvertering til PDF

Jeg sidder og laver forskellige publikationer i InDesign, herligt værktøj!

I mit indesign dokument har jeg objekter der går udover dokumentets sider, da det bruges til overlay når der skal trykkes.

Når jeg så konverterer mit dokument til PDF format, får jeg ikke mit overlay med i PDF dokumentet, men KUN det der er indenfor dokumentets sider.. hvordan undgår jeg dette ?
31. maj 2005 - 13:46 #1
Ved at arbejde med papirformat i overstørrelse.
Avatar billede spe Nybegynder
01. juni 2005 - 15:20 #2
Jeg er ikke med på hvad du mener med overlay.
Men normalt når man trykker billeder eller andet helt til kant så bruger man Bleed/beskær på en 3-5 mm.
Hvis det er dette du vil opnå og du bruger eksport til pdf i InDesign så finder du skæremærker og ligende i den dialogboks du får frem når du ekporter.
Her kan du sætte Bleed/beskæring til den ønskede størrelse.
Hvis du printer til file (laver en postscript-fil) og henter denne gemmen Distiller for at lave din pdf, så skal du sætte bleed/beskæring i udskriftdialogboksen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester