Avatar billede knocker Nybegynder
04. juni 2005 - 14:50 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Leadtek A6600TD kan ikke OC'es?

Hey derude.

Jeg har lige anskaffet mig et Leadtek A6600TD 256MB kort og har fået smidt det til maskinen.
Når jeg så vil ind og overclocke får jeg et par problemer. Enten via rivatuner eller powerstrip, er muligheden for OC deaktiveret. Den kan ikke finde engine- eller memory clock.

Er der nogen som kender til dette "problem", og evt har en løsning? Jeg har installeret de nyeste drivers fra nvidia.com
Avatar billede thorkilry Nybegynder
05. juni 2005 - 09:23 #1
Er der ikke noget på den medfølgende cd der hedder Winfox. ellers er den hos Leadtek
Avatar billede knocker Nybegynder
11. juni 2005 - 12:20 #2
Har desværre ikke et CD drev pt., så har hentet det fra leadtek's site.

Men, fandt fejlen, selvom det er underligt. PowerStrip 3.29 ødelagde åbenbart det hele, for da jeg opdaterede det til den nyeste version, faldt alt i hak. o.O
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester