Avatar billede jeanette18 Nybegynder
04. juni 2005 - 18:37 Der er 1 løsning

genvejstaster - oversigt ønskes

Heysa. Under menuen FUNKTIONER - tilpas - kommandoer - tastatur -har jeg oprettet mit eget genvejssystem på tastaturet. Er der nogen der ved om jeg - evt. via reg.editoren - kan fixe det således at jeg kan få udskrevet en oversigt over de mange genveje jeg har fået oprettet - ellers må jeg til at skrive hver en enkelt ind på et dokument. Den anden løsning ville sikkert være noget hurtige.
Der er mange genveje - jeg har besluttet mig for at jeg ikke længere vil bruge musen i det omfang jeg kan undgå det.

Pleeze hjælp.
Avatar billede jeanette18 Nybegynder
04. juni 2005 - 19:24 #1
løsningen blev:
Åbn et tomt Worddokument
I menuen Funktioner skal du pege på Makro og derefter klikke på Makroer.
Klik på Word-kommandoer i boksen "Makroer i".
Klik på VisKommandoer i boksen Makronavn.
Klik på Afspil.
Klik på Aktuelle indstillinger for menuer og tastatur i dialogboksen Vis kommandoer.
Klik på Udskriv i menuen Filer.
Du får nu en liste, som du kan udskrive efter eventuel redigering.

Bemærk!  Hvis du har ændret fordelingen af genvejstaster, er ændringerne med på den udskrevne liste over genvejstaster. Hvis du har angivet genvejstaster til makroer, fremgår de ikke af listen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester