Avatar billede ferdinand.k Mester
06. juni 2005 - 15:09 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Indkøb af backup enhed

Hvad bør jeg investere i når vi snakker backup af en exchange og noget filserver til en mindre virksomhed. Det skal helst kunne gøres over netværket (1gbit), da serveren er svær at komme i nærheden af. Hvad vil i foreslå at jeg skal købe ind!?
Avatar billede jpvj Nybegynder
06. juni 2005 - 15:11 #1
Det kommer an på prisniveauet.

Sony har deres AIT drev. Det er billigere en DAT og meget mere stabil og hurtigere.
Ellers kan du kigge på LTO drev.

I alle tilfælde slipper du ikke uden om et backup program, ex. Veritas backup Exec med en Exchange og remote Agent.
Avatar billede ferdinand.k Mester
06. juni 2005 - 15:17 #2
Rent prismæssigt skal vi gerne holde os under de 5K uden software. Hvor kan jeg finde Sony's AIT drev, og kan dette fås i det prisleje?
Avatar billede ferdinand.k Mester
18. august 2005 - 10:56 #3
lukker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis