Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.
Hej igen jeg har 12 formler jeg skal regne med de er her det er (tan . sin . cos)
A TAN * B = X A / B = 2ND TAN-1 = X A / B SIN = X A / B = 2ND COS-1 = X A TAN * B = X A / B = 2ND SIN-1 =X A COS * B = X A / B = 2ND SIN-1 =X A SIN * B = X A / B = 2ND COS-1 =X A / B COS = X
Jeg har lavet programmet men jeg mangler at sætte koder ind jeg kunde også mail programmet vis der var en der ville hjælpe med at få dem sat ind rigtig
Hej igen jeg har 12 formler jeg skal regne med de er her det er (tan . sin . cos)
A TAN * B = X A / B = 2ND TAN-1 = X A / B SIN = X A / B = 2ND COS-1 = X A TAN * B = X A / B = 2ND SIN-1 =X A COS * B = X A / B = 2ND SIN-1 =X A SIN * B = X A / B = 2ND COS-1 =X A / B COS = X
Jeg har lavet programmet men jeg mangler at sætte koder ind jeg kunde også mail programmet vis der var en der ville hjælpe med at få dem sat ind rigtig
jeg er nybegynder i vb hvis jeg bruger en lommeregner og bruger formlen jeg har kan jeg godt regne det ud men vis jeg bruger samme formel i vb virker det ikke skal det stilles op på en anden måde
eks (A) er en vinkel i en trekant og (B) er en side på trekanten (X) er det mål jeg skal regne ud
A=30 grader B=40 mm
30 Tangent * 40 = 23.09
Jeg kunne mail programmet til dig hvis du har tid til at kikke på det
Hvad betyder det du skriver: X = A / B = 2ND SIN-1 ???
Tror du skal prøve at skrive formlerne som de skal se ud rent matematisk, og ikke som du taster dem ind på en eller anden lommeregner. Matematikken må du selv rode med :o)
Jamen, der er sgu da ikke noget der hedder "I anden Sinus" - det er rent volapyk.
Og jeg kan ikke se nogle formler i ovenstående link...
Men det er nu helt simpelt, og du burde selv sagtens kunne lave det når jeg nu forklarer følgende en gang til:
Hvis du vil tage sinus, cosinus eller tangens til en vinkel A, skriver du:
Sin(A) Cos(A) Tan(A)
Hvis du vil sætte et tal B i 2. potens skriver du
B^2
Kvadratroden til tallet C finder du ved:
Sqr(C)
Jeg ved ikke om du er klar over det, men der er jo forskellige måder at angive vinkler på - der er grader (0-360), radianer (0-2*Pi) og gon (0-400). Ligesom man kan måle den samme afstand i fod, tommer, cencimeter og meter.
Visual basic regner i Radianer, ikke grader!!!!!
Hvis du vil give input til programmet i grader, skal du derfor regne om fra Grader til radianer, før VB kan regne det ud.
F.eks. Hvis du har vinklen A, og den f.eks. er 30 grader, og du vil tage sinus til vinklen:
A_grad = 30 'Vinklens værdi i grader A_radian = A_Grad / 180 * 3.141592 'Vinklen omregnet til radianer Resultat = Sin(A_Radian) 'Sinus til vinklen A
Så er det bare at taste dine formler ind i VB, og du er kørende...
Prøv at læs indlægget 13/06-2005 08:50:53. Det viser hvordan du regner med vinkler i VB6, og hvordan du omregner fra grader til radianer, og hvordan du bruger potens.
Så er der oven i købet suppleret med et eksempel, der viser hvordan du kan tage sinus til en vinkel.
Og så siger du at du ikke kan bruge det til noget fordi du har "to sider og skal finde en vinkel"
DET ER ET EKSEMPEL!!!! E K S E M P E L !
Så er det meningen at du SELV - ved egen kraft - skal sætte dig ned, slå op i din formelsamling fra 8. klasse, og finde ud af hvilken formel du vil bruge til præcis dit problem...
Kan du overkomme det? - nu har du fået det hele serveret på et sølvfad, du skal bare taste dine formler ind.
Jeg vil aldrig kunne opstille en formel med de forudsætninger du giver - for HVILKE to sider er det du har - og HVILKEN vinkel skal du finde - og er trekanten retvinklet eller ej? Altsammen en forudsætning for at man kan besvare dit spørgsmål. Men i øvrigt er det ikke et forum for 8. klasses matematik, men for programmering!
Undskyld den halvhårde tone, men hvordan du er kommet til at beskæftige dig med noget, du har _SÅ_ lidt begreb om, kan jeg simpelthen ikke forstå... Og det er lidt irreterende at bruge en masse tid på at skære tingene ud i pap, og at du så stadig ikke fatter en meter af det hele, og afviser det ene svar efter det andet!
Jeg forstår udemærket hvad du mener - men dine trekant beregninger må du selv lave. Alternativt forklare præcis hvad du vil - f.eks. "23,09/46,18= I anden Sinus = X" er total sort snak.
Jeg har vist dig hvordan du tager sin, cos, tan, laver potens osv. Hvad mere kan du have brug for?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.