Avatar billede testeren71 Nybegynder
15. juni 2005 - 11:10

Synchpst æder mapper

Hej

Jeg har brugt demomodellen af synchpst.com til at synche stationær og bærbar Outlook.

Jeg flyttede kun fra stationær til bærbar i denne omgang da jeg har ryddet op på den stationære. Men da demoprogrammet kun kan flytte een mappe ad gangen (uden undermapper) ville det tage for lang tid for mig fandt jeg ud af godt halvvejs, og jeg besluttede derfor at købe basicversionen. Undervejs i processen havde programmet byttet rundt således at de fleste mails i min indbakke var røget i slettet post, men dem fik jeg så hevet tilbage.
Jeg slettede alle mapper på den bærbar så jeg var sikker på de blev ens.
Midtvejs i overførsel kom der besked om at den ikke kunne overføre kontakter (husker ik helt formuleringen), og da pgr. var færdigt opdagede jeg til min store fortvivlese at alle mine kontaktpersoner (3000) var væk pånær 70! og at alle mine "opgaver" pånær en var væk, og at der mangler mange mails i diverse hovedmapper. Undermapperne ser ud til at være intakte.
Jeg har før brugt programmet uden problemer. Det hele er ekstra surt da jeg ikke har fået reetableret min Onetouch Backup som mistede/stoppede sin funktion for nogle måneder siden. Den brugte jeg ellers 2-3 gange om ugen - og ham der skal få den på skinner igen kommer først fredag.

Min egen ikke særligt ekspertagtige teori lyder på at programmet har hentet sagerne ud af min stationære Outlook og  begyndt at kopiere til bærbar og derefter ikke har leveret det hele tilbage så at sige. Eller den måske har kopieret tilbage til stationær fra bærbar på en eller anden måde, selvom de n ikke har fået denne ordre.
Bærbar har desværre ikke de tabte mapper.

Er der nogen hjælp at hente hos jer derude?

 
Mvh
Man in trouble
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester