Avatar billede ollebolle Nybegynder
20. juni 2005 - 17:15 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Sikkerhedskopi af e-mails og e-mail adresser

Hej med jer

Jeg har længe haft et problem, jeg gerne vil have løst.
Hvordan tager man en sikkerhedskopi af ens e-mails og e-mail adresser fra Microsoft Outlook. Problemet er, at hvis jeg formatere min PC for derefter at installere windows igen mister jeg jo alt. Derfor ville jeg gerne gemme dem, for derefter at ligge dem ind igen.

Kører med Windows XP Pro og Office XP Pro 2002

på forhånd tak.
Avatar billede tomb3 Nybegynder
20. juni 2005 - 17:18 #1
Adressebogen kan du eksportere ved at gå ind i den > Export > Adress book (WAB)
og gemme den på harddisken.

Mails kan du trække fra OE over i en tom mappe på din harddisk.
Avatar billede khj Nybegynder
20. juni 2005 - 17:25 #2
Jeg kopier godt nok selv manuelt og har ikke prøvet dette tool. Men hvis det er private mapper du skal backe'up nemt er det måske værd et kig:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=8B081F3A-B7D0-4B16-B8AF-5A6322F4FD01&displaylang=da
Avatar billede ollebolle Nybegynder
20. juni 2005 - 17:28 #3
Jeg kan ikke finde noget der hedder >Export > Adress book(WAB
Jeg kan kun finde Guiden importer og eksporter, hvilket kun kan bruges til at importere fra outlook ekspess og andre prg.
Avatar billede hcma Novice
20. juni 2005 - 17:42 #4
find din Outlook.pst fil og tag en kopi af den (den indeholder det hele)
Når du søger efter den, skal du huske også at søge i skjulte/kendte filer o.s.v.
Normalt gør jeg følgende: (benytter MS Outlook2000)
1. Kopierer min Outlook.pst over på anden partition eller CD
2. Efter formatering o.s.v. og geninstall af Office2000 finder jeg så den "nye" Outlook.pst og sletter den.
og nu har jeg 2 muligheder:
3.a) kopierer min backup ind på den "nye" Outlook.pst's plads og så skulle det gerne ligge der igen.
eller
3.b) lader min back-up være på den anden partition. Starter MS Outlook2000 og så popper der en besked op om .*pst filen ikke kan findes, MEN man får mulighed for at pege på en anden placering, og så peger jeg på back-up'en og lader systemet registrere at den så ligger der. Næste gang jeg så starter ms outlook2000 fungerer det hele normalt igen.
Skal jeg så til at formatere en gang til, er jeg fri for at tænke på back-up af outlook.pst, da den jo ligger på en anden partition.
Næste gang
Avatar billede ollebolle Nybegynder
20. juni 2005 - 17:55 #5
Jeg takker. Det virker
Avatar billede hcma Novice
23. juni 2005 - 11:02 #6
ollebolle >>  hvad virkede ??
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester